"Zimska depresija, poznata kao sezonski afektivni poremećaj, stanje je koje je opšteprihvaćeno u svijetu, a njegov glavni simptom je uporna tuga u trajanju od najmanje dvije sedmice. Uz to, po ocjeni stručnjaka koju su dali u najnovijem istraživanju, ide i ekstremno ponašanje u ishrani – od potpunog izbjegavanja namirnica do enormnog prejedanja, preteranog spavanja do osjećaja bezvrednosti", navodi se u istraživanju.
Dodaju da razlog za pojavu zimske depresije naučnici vide u smanjenju nivoa dnevne svjetlosti, što ometa biološki sat organizma, a zbog toga se narušava regulacija neurotransmitera važnih za emocionalnu blokadu.
"U velikoj studiji sa više od 10.000 učesnika otkriveno je da je veliki broj njih patio od zimske depresije, ali i opšte usporenosti organizma koje je karakterisalo i otežano učenje, pamćenje, usporena koncentracija", navode naučnici.
Eksperti zimsku depresiju povezuju i sa nedostatkom vitamina D, za koji se vjeruje da pomaže očuvanju zdravlja mozga.
Mnogobrojna istraživanja do sada su dovela u vezu dužinu dana i emotivno stanje osobe, a najnovije u nizu potvrdilo je da nedostatak dnevne svjetlosti utiče na pojavu depresije.
(Cuvajzdravlje.ba)