trening za svakoga

Vodič kroz najpopularnije low impact treninge

Autor: ČuvajZdravlje.ba
FOTO: Ilustracija
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom “što teže, to bolje” zamijenili pilates, joga i lagane šetnje.

Sve o popularnim low impact treninzima i kako ih ispravno uklopiti u svoju rutinu saznajte u nastavku.

Što su low impact treninzi ili treninzi niskog intenziteta

Ovaj termin podrazumijeva razne oblike treninga koji ne izazivaju veliku količinu stresa za vaše tijelo. Da pojednostavimo, kod ovog oblika vježbanja nećete “proliti” litre znoja, niti se boriti s groznom upalom mišića danima nakon treninga. Ipak, low impact treninzi i dalje mogu biti vrlo učinkoviti u postizanju željenih fitness rezultata. Mnoge su se influencerice pohvalile kako su, iako nisu mislile da pilates može imati toliko vidljive učinke, izgubile kilograme bez puno truda.

Low impact vs. high impact

High impact trening podrazumijeva veliko podizanje otkucaja srca te veliku potrošnju kalorija. Primjeri high impact vježba su “marinci”, preskakanje užeta, sprintanje, kod kojih se brzo podiže broj otkucaja. S druge strane, low impact treninzi uključuju pilates, jogu, barre, ali i hodanje, plivanje i planinarenje. Važno je i navesti da takav oblik tjelovježbe uzrokuje lučenje puno manje hormona stresa, kortizola, od high impact treninga. Održavanje pravilne količine kortizola iznimno je važno pa je low impact vježbe dobro uklopiti u svoju rutinu, čak i ako uživate u napornijim treninzima.

Za koga su low impact treninzi

Ukratko – za svakoga. Ako ste početnici ili općenito niste “sportski tip”, puno će vam lakše biti krenuti na pilates, jogu ili na plivanje negoli dizati utege u teretani. Također, ako se jednostavno ne pronalazite u high impact vježbama, svakako isprobajte ovu varijantu.

“Dobar je osjećaj kretati se na ovaj način pa je zato lakše vježbati više i češće. Možete odraditi trening pet ili šest dana u tjednu, a da se ne osjećate slomljeno od umora”, objasnila je Annie Mulgrew, poznata pilates instruktorica za portal Popsugar.

Ovakav oblik tjelovježbe idealan je za starije osobe, kao i za one koji se bore s artritisom i bolnim zglobovima. Low impact vježbe u pravilu ne podrazumijevaju nikakvo skakanje koje bi moglo opteretiti zglobove i uzrokovati ozlijede.

@monetzamoraa Starting Pilates transformed my fitness journey🫶🏻 & it’s fun and super effective! Incorporating it into my regular workout routine was a game changer! Remember, nutrition is 70% of the battle. If you’re not seeing results, changing your diet is key! Want to add Pilates to your routine and need guidance in the gym and with nutrition? I’m here to help! 🫶🏻💗 As your coach, I offer: - Personalized macros & meal plans - Custom workouts with Pilates & strength training - Weekly check-ins with me and my team for motivation & accountability 🫶🏻 -group chat or girlies going through a similar journey as YOU! Halloween is coming! Let’s feel sexy in this years costume!💅🏻💗 #fyp #fitnessmotivation #fitnessjourney #foodisfuel #gym #fitness #healthcoach #fitnesscoach #onlinecoaching #healthylifestyle #glowup #fitnesstransformation #weightloss ♬ original sound - ‍taya

Koje su vrste low impact treninga

Pilates

Pilates je vjerojatno najpopularniji oblik ovakvog oblika vježbanja. Lista prednosti pilatesa prilično je duga. Ponajprije, pilates je odličan za oblikovanje svih mišića tijela, a da pritom ne raste njihov volumen. Mnoge pobornice pilatesa zato ističu koliko su im ovakve tjelovježbe oblikovale noge, stražnjicu i struk. Pilates obožava i glumica Jennifer Aniston, koja je jednom prilikom otkrila: “Obožavam pilates. Imala sam ukliješteni živac i problem s kukom, i to je sve potpuno riješilo. Volim ga. Djelujem si viša zbog pilatesa.”

Barre

Nešto manje popularan od pilatesa, barre spaja elemente baleta, pilatesa i joge te se uglavnom radi kao grupni trening. Osmislila ga je plesačica Lotte Berk, a prošle je godine postao hit u svijetu fitnesa. Podrazumijeva vježbe snage s malim opterećenjem te se uglavnom koriste trake, utezi i medicinske lopte.

Tai chi

Tai chi je oblik tjelovježbe koji potječe iz Kine, a fokus stavlja na ujednačeno, pravilno disanje, lagane i kontrolirane pokrete. Odličan je za jačanje mišića, a neka istraživanja pokazala su i da ima pozitivan utjecaj na rad mozga, posebice kod starijih osoba. Također, rizici od ozljeda kod tai chija su mali, zbog čega ga također često odabiru umirovljenici. Više o ovom obliku tjelovježbe pisali smo vam ovdje.

Hodanje, plivanje, bicikliranje…

Low impact treninzi ne moraju biti “treninzi” u onom klasičnom smislu. Večernja šetnja kvartom također je lagani trening, a plivanje, vožnja biciklom kroz prirodu, planinarenje ili bilo koja slična aktivnost smatra se low impact tjelovježbom koja može značajno poboljšati vaše zdravlje, ako ju izvodite redovito.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba