Mucanje je poremećaj govornog ritma koji uzrokuje česte i značajne poteškoće u normalnom toku govora. Osobe, posebno djeca, koje mucaju imaju jasnu predstavu o onome što žele izraziti, no suočavaju se s izazovima u izražavanju svojih misli. Ovi izazovi mogu se očitovati u ponavljanju ili produžavanju riječi, slogova ili određenih glasova, ili pak zaustavljanju usred govora zbog "problematičnih" riječi ili glasova.
Mucanje kod male djece često se javlja kao normalan dio procesa učenja govora. Mališani mogu mucati kada njihove jezične i govorne sposobnosti govora i jezika nisu dovoljno razvijene da bi pratile ono što žele reći. Većina djece ipak preraste ovu vrstu mucanja kao razvojne faze u procesu učenja govora, prenosi adiva.hr.
Ponekad, mucanje može prerasti u kronično stanje koje se proteže i u odraslu dob. Ovaj oblik mucanja može značajno uticati na samopouzdanje osobe koja muca, kao i na njezinu sposobnost interakcije s drugim ljudima.
Simptomi
- teškoće u započinjanju riječi, fraza ili rečenica,
- produljivanje riječi ili zvukova unutar riječi,
- ponavljanje nekih glasova, slogova ili riječi,
- kratke pauze kod određenih slogova ili riječi ili zastajkivanje unutar riječi (prekinuta riječ),
- umetanje dodatnih prijelaznih glasova kada se treba prijeći na riječ koju je teže izgovoriti,
- povećanu napetost lica ili dodatne pokrete lica i gornjeg dijela tijela kako bi se izgovorila riječ,
- anksioznost vezanu uz govor,
- ograničenu sposobnost komuniciranja
Govorne poteškoće mucanja može pratiti:
- brzo treptanje očiju,
- drhtanje usana ili čeljusti,
- tikovi lica,
- trzajni pomaci glave,
- stiskanje šaka
Mucanje često postaje izraženije kada je osoba uzbuđena ili umorna, kada je pod stresom ili pritiskom, kada se osjeća nesigurno ili je u žurbi. Posebno teške mogu biti situacije kao što su javni nastup pred publikom ili razgovori na telefonu.
Kada posjetiti doktora ili logopeda?
Uobičajno je da djeca između 2. i 5. godine života prolaze kroz periode mucanja ili zamuckivanja, što često predstavlja prirodni dio procesa učenja govora. Većini djece, govor se s vremenom spontano poboljšava. Međutim, ako primijetite da mucanje traje duže od šest mjeseci, prate ga drugi govorni ili jezični problemi, postaje češće s vremenom, prati ga fizički napor ili utiče na svakodnevnu komunikaciju, preporučuje se konsultovati doktora ili logopeda. Posebno je važno potražiti stručnu pomoć ako mucanje uzrokuje anksioznost, emocionalne probleme ili ometa svakodnevne interakcije u školi, na poslu ili u društvenim situacijama. Odmah se obratite stručnjaku ako mucanje naglo započne kod odrasle osobe u vašoj porodici.