Zašto nikada ne biste smjeli dijete škakljati po stopalima?

Škakljanje djece, naročito po stopalima, mnogi roditelji vide kao bezazlenu igru. Međutim, savremena istraživanja i stavovi stručnjaka upozoravaju da ova praksa može imati negativne fiziološke i psihološke posljedice.
Neurologinja dr. Amanda Gummer upozorava da škakljanje koje dijete ne može zaustaviti može izazvati osjećaj gubitka kontrole nad vlastitim tijelom.
„Dijete može izgledati da se smije, ali to nije znak uživanja – smijeh kod škakljanja je refleks, ne voljna reakcija", objašnjava Gummer (The Good Play Guide, 2016).
Studija Univerziteta u Kaliforniji (Harris, 1999) pokazala je da čak i kada ljudi reaguju smijehom, to ne znači da im je prijatno. Kod djece, taj osjećaj može izazvati stres, a u težim slučajevima i razvoj anksioznosti ili problema s granicama tijela.
Disocijacija tijela
„Kod male djece škakljanje po stopalima može izazvati senzornu preopterećenost i disocijaciju tijela – dijete ne razvija prirodan osjećaj kontrole nad sopstvenim granicama", dodaje pediatrijski psiholog dr. Justin Smith.
Preporuka stručnjaka je jednostavna – ako dijete kaže "ne“, pokušava se izvući ili prestaje da se smije, škakljanje treba odmah prekinuti.
Medicinski stručnjaci savjetuju roditeljima da poštuju djetetove granice i signale, kako bi se razvijao zdrav osjećaj autonomije i sigurnosti u vlastitom tijelu.