Prepoznajte na vrijeme

Bol u leđima kao jedan od prvih znakova: Simptomi raka testisa koje ne smijete zanemariti

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Bol u leđima kao jedan od prvih znakova: Simptomi raka testisa koje ne smijete zanemariti
Foto: Pexels

Rak testisa je jedan od najčešćih oblika raka među muškarcima u dobi od 18 do 35 godina, a simptomi koji se pojavljuju često su zamagljeni ili nespecifični.

Iako je rijedak, važno je prepoznati prve znakove ove bolesti, jer rana dijagnoza može značajno povećati šanse za uspješno liječenje.

Jedan od prvih simptoma može biti bol u leđima, koja se može zamijeniti s običnim išijasom. Međutim, kada se osjeti bol u testisima ili nelagoda u tom području, važno je obratiti pažnju na te promjene.

Muškarci često prijavljuju osjećaj težine u testisima, bolove u leđima i vratu, a u mnogim slučajevima rak testisa otkriju sami u ranoj fazi.

Statistike pokazuju da čak 80 posto bolesnika prepozna rak u početnim fazama.

Kvržica na testisu jedan je od najčešćih simptoma raka testisa. Iako u početku može biti bezbolna, s vremenom može uzrokovati bol i nelagodu. Tumori u testisima mogu također aktivirati hormone poput hCG-a, što može rezultirati povećanjem dojki (ginekomastija). Važno je napomenuti da svaka masa u testisu ne označava tumor, ali da svaki takav znak treba ozbiljno shvatiti.

Rizični faktori

Rak testisa može zahvatiti i mlađe osobe, uključujući dječake u pubertetu. Zloćudne stanice najčešće nastaju u tkivu jednog testisa, iako je rjeđe da se razvijaju u oba testisa.

Važno je napomenuti da iako ova vrsta raka najčešće pogađa mlađe muškarce, rani simptomi mogu biti blagih manifestacija koji se lako zanemaruju. Kvržica u testisu, bolovi u stomaku, promjene u osjećaju u testisima i povećanje dojki prvi su znakovi na koje bi trebalo obratiti pažnju.

Prevencija

Samopregled testisa ključan je u ranoj dijagnozi raka testisa.

Stručnjaci preporučuju da muškarci u dobi od 14 do 45 godina redovno pregledavaju svoje testise, a idealno bi bilo učiniti to barem jednom sedmično. Redovnim pregledom možete na vrijeme uočiti promjene ili kvržice koje mogu biti znak upozorenja.

Rizični faktori uključuju nespušteni testis (kriptorkizam), koji je prisutan kod otprilike 3 posto muške djece. Ako testis nije spušten u skrotum do prve godine života, potrebno je poduzeti odgovarajuće mjere, poput hormonske terapije ili operacije, kako bi se smanjio rizik od razvoja raka testisa.

Osim toga, genetska predispozicija može također igrati značajnu ulogu. Ako je otac ili brat već imao rak testisa, rizik od razvoja ove bolesti je povećan.

Liječenje

Hirurgija je glavni oblik liječenja raka testisa. U gotovo svim slučajevima, radikalna orhidektomija, operacija kojom se uklanja cijeli testis, ključna je za uklanjanje tumora. U slučaju da je tumor prisutan samo u jednom testisu, drugi testis ostaje netaknut, što omogućava očuvanje plodnosti.

U ranim fazama raka, prognoza za potpuno izlječenje je gotovo stopostotna. Ako je bolest dijagnosticirana kasnije, šanse za izlječenje su nešto niže, ali i dalje visoke.

Nakon operacije, liječenje može uključivati zračenje i hemoterapiju, koji mogu uzrokovati nuspojave poput iscrpljenosti i gubitka kose, ali napredak u medicini omogućava bolju kontrolu tih simptoma.

Seksualna funkcija i plodnost

Iako hirurško uklanjanje jednog testisa ne utječe na seksualnu funkciju ili plodnost, obostrana orhidektomija (uklanjanje oba testisa) može zahtijevati dodatnu terapiju.

Zamjenska terapija testosteronom pomaže u sprječavanju problema s osteoporozom, erekcijom i depresijom. Muškarci koji prolaze kroz hemoterapiju ili zračenje često odlučuju medicinski sačuvati spermije prije početka liječenja kako bi osigurali mogućnost potomstva.

Iako uklanjanje testisa može biti emocionalno teško, važno je naglasiti da muškarci i dalje mogu uživati u normalnom seksualnom životu.

Ukoliko dođe do problema s plodnošću, pohrana sjemena prije početka liječenja može pomoći u očuvanju reproduktivnih mogućnosti.