Pitanje simetrije

Kako primjetiti skoliozu?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Kako primjetiti skoliozu?
Foto: Unsplash

Skolioza je bočna zakrivljenost kralježnice zbog koje gornji dio tijela gubi simetriju.

Skolioza najčešće nastaje tijekom rasta, odnosno za vrijeme puberteta, a kod djevojčica ima deset puta veću vjerojatnost za pogoršanjem.

Kako primijetiti skoliozu?

Skolioza se najlakše primjećuje po posturi tijela kada osoba stoji, odnosno po tome što je pomalo nagnuta na jednu stranu iako se trudi stajati uspravno.

Također, neki od simptoma skolioze su:

– vidljiva zakrivljenost leđa

– ramena koja nisu u ravnini

– jedna ruka je duža od druge

– kukovi zakrivljeni u jednu stranu

– jedna lopatica izgleda veće

– rebra na jednoj strani tijela su više izbočena nego na drugoj

Osim vidljivih simptoma, skolioza može uzrokovati i bol u leđima, ukočenost, bol i trnce u nogama te poteškoće s disanjem zbog pritiska na pluća ako se nalazi u gornjem dijelu kralježnice.

Ovo stanje se može naslijediti genetski, može nastati zbog urođenih mana ili ozljeda, a može se i razviti kasnije u životu. Skolioza kod djevojčica će imati i veću šansu za pogoršanjem.

Vrste skolioze

Skolioza se pojavljuje u nekoliko vrsta, ovisno o tome koji dio kralježnice zahvaća, u kojem smjeru je kralježnica zakrivljena i pod kojim kutem, te u kojoj dobi života nastaje.

Prema dijelu kralježnice koji skolioza zahvaća, postoji:

– torakalna skolioza: iskrivljenje u prsnom dijelu kralježnice

– lumbalna skolioza: iskrivljenje donjeg, slabinskog dijela kralježnice

– torakolumbalna skolioza: istovremeno iskrivljenje prsnog i slabinskog dijela kralježnice

Prema strani na koju je kralježnica zakrivljena, postoji:

– sinistrokonveksna skolioza: zakrivljenost kralježnice na lijevu stranu

– dekstrokonveksna skolioza: zakrivljenost kralježnice na desnu stranu

Kralježnica može biti zakrivljena i u obje strane, odnosno na dva različita mjesta te se to zove dvostrana skolioza. Tada je kralježnica zakrivljena u obliku slova S.

Prema stupnju zakrivljenosti, skolioza može biti laka (do 30 stupnjeva), srednje teška (od 30 do 50 stupnjeva) te teška skolioza u kojoj je zakrivljenost kralježnice veća od 50 stupnjeva.

Kada je riječ o dobi u kojoj se pojavljuje skolioza, ona može biti infantilna jer nastaje do treće godine života, ali i juvenilna gdje ovo stanje nastaje između treće godine i početka puberteta.

Iduća je adolescentna, kada zakrivljenost nastaje u pubertetu. Na kraju stiže i adultna, kada skolioza nastaje nakon puberteta.

Liječenje skolioze

Liječnika treba posjetiti čim na sebi ili svom djetetu primijetite neke od znakova skolioze koji su ranije navedeni. No, važno je naglasiti da se neki blaži oblici skolioze mogu razviti bez vidljivih simptoma, a u početku možda neće niti uzrokovati bol.

S obzirom na to da se skolioza najčešće razvija kod djece i tinejdžera, važan je njihov odlazak na sistematske preglede, a promjene u držanju često će primijetiti i nastavnici tjelesnog koji mogu ukazati na problem. Skolioza se dijagnosticira na temelju pregleda i rendgentske snimke.

Potrebno je otići liječniku koji će, prema svim parametrima, odlučiti koji je najbolji način za tretiranje određene skolioze te preporučiti fizikalnu terapiju, određenu vrstu ortoze, vježbe za skoliozu i slično.

Također, u teškim slučajevima skolioze, liječnik će preporučiti i operaciju.

Zaključak

Skolioza je bočna zakrivljenost kralježnice koja uzrokuje asimetriju tijela te druge simptome poput bolova, ukočenosti, poteškoća s disanjem i slično. Postoji više vrsta skolioze i to ovisno o dijelu kralježnice na kojoj se nalazi, u kojem je smjeru kralježnica zakrivljena i pod kojim kutem, te u kojoj dobi života nastaje.

Skolioza se liječi fizikalnim terapijama, nošenjem ortoze i vježbama te operacijom kod teških slučajeva.