U Evropi 2024. uduplan broj morbila: U FBiH u 7 dana nema novih slučajeva

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Evropu i UNICEF-a, prošle godine u evropskoj regiji zabilježeno je 127.350 slučajeva morbila, što je dvostruko više nego u 2023. godini, a ujedno i najveći broj oboljelih od 1997. godine.
U Federaciji BiH epidemija morbila započela je u decembru 2023. godine i trajala tokom cijele 2024. godine. Tokom tog perioda registrovano je 7.495 slučajeva oboljelih te dva smrtna ishoda.
Trenutno podaci pokazuju da je broj novih slučajeva značajno smanjen, a u posljednjoj sedmici nije zabilježen nijedan novi slučaj morbila.
"Uzrok ove epidemije leži u niskom stepenu vakcinacije u okviru redovnog programa imunizacije, posebno kada je riječ o vakcini protiv morbila, rubeole i zaušnjaka. Prije epidemije, stopa vakcinisanosti u ciljnoj dobnoj grupi (djeca do druge godine) iznosila je oko 50 posto, dok bi za adekvatnu zaštitu trebala biti na nivou od 95 posto. Najviše oboljelih bilo je u grupi od 1 do 4 godine, a čak 86 posto njih nije bilo vakcinisano", izjavila je za Fenu dr. Rozalija Nedić, epidemiologinja iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Na početku epidemije, Stručno savjetodavno tijelo za imunizaciju Federalnog ministarstva zdravstva preporučilo je hitne mjere za povećanje stope vakcinacije.
"Do sada je dodatno vakcinisano oko 12.000 djece MRP vakcinom, što je značajno doprinijelo usporavanju širenja epidemije. Paralelno s time, radilo se i na podizanju svijesti o morbilima te važnosti imunizacije, kako tokom epidemije, tako i kroz redovni program imunizacije", dodala je dr. Nedić.
Morbili su jedan od najzaraznijih virusa koji pogađaju ljude. Osim rizika od hospitalizacije i smrtnih ishoda zbog komplikacija poput upale pluća, encefalitisa, dijareje i dehidracije, mogu uzrokovati i dugotrajne zdravstvene probleme, uključujući sljepoću. Također, morbili mogu oslabiti imunološki sistem „brišući“ njegovu memoriju o prethodnim infekcijama, čime preživjeli postaju podložniji drugim bolestima.