Neugodan problem

Ovih šest čajeva su spas kod tvrdoglave upale mjehura

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Ovih šest čajeva su spas kod tvrdoglave upale mjehura
Čaj protiv upale mjehura / Ilustracija

Gotovo svaka žena barem se jednom u životu susrela sa neugodnom upalom mjehura, koja može biti itekako bolna i uporna.

Prisutan je osjećaj kao da morate mokriti iako to nikako ne uspijevate, probadajuća bol i pritisak. I nakon što se uspijete pomokriti osjećaj je izrazito bolan. No, neki prirodni antibiotici, prvenstveno čajevi, mogu efikasno pomoći kod upale mjehura.

Tu spada i običan crni čaj, bogat polifenolima, nutrijentima koji pomažu tijelu u borbi protiv urinarnih infekcija. Polifenoli su jaki antioksidansi koji se u probavnom sistemu pretvaraju upravo u te spojeve koji sprječavaju rast bakterija.

Za infekcije urinarnog trakta, odnosno upalu mjehura u 90 posto slučajeva krivcem se smatra uropatogena bakterija E. Coli.

U većini slučajeva upala mjehura pojavljuje se iznenadno i traje kratko (akutna upala mjehura), no ponekad se može zadržati duže (hronična upala mjehura).

Rano tretiranje upale ključno je za prevenciju širenja infekcije. U normalnim okolnostima bakterija koja uzrokuje upalu mjehura uriniranjem će se ukloniti iz tijela. U nekim slučajevima bakterija se može pričvrstiti za zidove mjehura i brzo se razmnožiti. To onemogućava sposobnost tijela da ih uništi, što rezultuje upalom mjehura.

Ko god je imao upalu mjehura, zna koliko ona bolna i uporna može biti. Prije svega, potrebno je potražiti ljekarsku pomoć, a pomoći mogu i određeni biljni čajevi za koje recepte možete pročitati u nastavku. Bilo koji do ovih čajeva bit će dobar odabir, uz umjerenu konzumaciju, no ukoliko se simptomi ne smire unutar nekoliko dana, svakako otiđite doktoru.

Čaj od koprive

Kopriva ima antibakterijska, antifungalna, adstringentna i protuupalna svojstva. Čaj od koprive može se piti svaki dan, a preporučuje se konzumacija jedne šoljice svježe pripremljenog čaja od koprive dnevno. Čaj se može praviti od svježih ili od osušenih listova.

Nekoliko listova koprive prelijte sa 200 ml kipuće vode i ostavite da odstoji pet do deset minuta. Nakon što je kopriva odstajala u vreloj vodi, mješavinu je potrebno procijediti, po želji zasladiti i konzumirati.

Čaj od medvjetke (uve)

Ljekovita svojstva medvjetke, odnosno medvjeđeg grožđa, biljke poznatije pod nazivom uva, uglavnom vežemo uz liječenje bubrega i mjehura. Ona obično djeluje kao jak diuretik, odnosno potiče mokrenje, ali također ima antibakterijsko djelovanje. Uvin čaj nije preporučljivo piti više od 7 do 14 dana u komadu. Konzumaciju ograničite na najviše dvije litre čaja na dan.

Tri do četiri grama suhoga lista uve prelijte s 250 ml kipuće vode. Ostavite da stoji 10 do 15 minuta i potom procijedite. Čaj se može pripremiti tri puta dnevno i piti između obroka.

Čaj od kukuruzne svile

Svilene niti sa kukuruza bogate su biljnim vlaknima, proteinima, kalijem i manganom. Pomažu kod problema sa mokraćnim infekcijama, zadržavanjem vode u organizmu, ali i predmenstrualnim tegobama. Čaj od kukuruzne svile jedan je od najjačih prirodnih diuretika te pomaže kod upale mjehura i urinarnih infekcija.

Jednu čajnu kašičicu dobro osušene kukuruzne svile prelijte šoljicom vruće vode, pustite da odstoji nekoliko minuta, procijedite te popijte jednom dnevno, ili maksimalno dva do tri puta u danu. Čaj se ne preporučuje piti nekoliko sati prije spavanja.

U hladnije doba godina, kada nema svježeg kukuruza na raspolaganju, u trgovinama zdrave hrane moguće je kupiti već gotovi čaj od kukuruzne svile. Dvije čajne kašičice kukuruzne svile skuhajte u 3 dl vode, ostavite poklopljeno pet minuta, procijedite i pijte bez ikakvih zaslađivača.

Čaj od neoljuštene zobi

Zobeni čaj neutralnog je okusa i obično se pije uz dodatak meda, cimeta, vanilije ili, recimo, sljeza i kadulje. Zobeni čaj može se piti i u većim količinama, npr. tako da se ujutro napravi određena količina koja se pije tokom dana. Za pripremu čaja od zobi koristi se neoljuštena zob kojoj je sačuvana vanjska ovojnica zbog bolje hranjivosti. Za količinu otprilike četiri šoljice čaja od zobi potrebne su dvije velike kašike zobi, jedan štapić cimeta (može i cimet u prahu), 6 do 8 dl vode, kašika meda i dvije kašičice ekstrakta vanilije.

Kod pripreme u lončić stavite zobene pahuljice, štapić cimeta i vodu, stavite na vatru i pustite da zakipi. Kad zakuha, kuhajte još deset minuta na laganoj vatri. Ugasite vatru i pričekajte da se ohladi na 40 °C i tek tada dodajte vaniliju i med. Ocijedite zob i servirajte.
Ovaj čaj možete pripremiti i bez dodataka (samo od zobi), a u čaj možete dodati i malo kadulje, koja je dobra protiv infekcija.

Ajurvedski čaj

U borbi protiv upale mjehura pomažu i razni ajurvedski napici, a među njima je i napitak od šest moćnih namirnica koje imaju snažna antibakterijska i protuupalna svojstva. Ajurvedski čaj pije se kao lijek za urinarnu infekciju, ali slobodno ga možete piti i preventivno.

Ajurvedski čaj – sastojci:

  • 1 kašičica sjemenki korijandra
  • 1 kašičica klinčića
  • 1 kašičica sjemenki komorača
  • 1 kašičica sušene koprive
  • 1 šaka sušenih brusnica
  • 1 komadić đumbira
  • 6 dl vode

U posudu ulijte vodu, a kada zavri, dodajte preostale sastojke, malo smanjite vatru i pustite da sve skupa lagano kuha deset minuta. Nakon toga pokrijte, pustite da malo odstoji, procijedite u termosicu i popijte tokom dana.

Čaj od peršuna

Peršun djeluje kao diuretik, a osim što je napitak osvježavajući, ubrzat će proces ozdravljenja. Kako biste ublažili ili spriječili urinarnu infekciju, probajte čaj od peršuna. Dvije male kašike suhog peršuna stavite u 250 ml kipuće vode, pustite da odstoji šest do deset minuta te procijedite.

Možete napraviti i mješavinu koja djeluje kao prirodni antibiotik protiv upale mjehura. Pomiješani u pravom omjeru, korijen peršuna, limun, med i maslinovo ulje svojim će moćnim antibiotskim i antivirusnim djelovanjem pomoći u uklanjanju dosadnu bakteriju E. coli.

Sastojci:

  • 250 g korijena peršuna
  • 250 g limuna sa korom
  • 250 g meda (po mogućnosti od kadulje)
  • 2 dl maslinova ulja

Peršun i limun sa korom sitno nasjeckajte, a zatim sve sastojke, uključujući med i maslinovo ulje, smiksajte u blenderu. Dobivenu kašastu masu čuvajte u hladnjaku i svako jutro uzmite jednu jušnu kašiku.