Pasivno pušenje je smrtonosno

Evo činjenica:
1. Kod još nerođene djece tokom devet mjeseci majčine trudnoće pušenje izaziva ozbiljne smetnje rasta, a porođajna težina je za 400 grama manja ako majka puši 20 cigareta dnevno, prenosi Avaz.
2. Povećan je i broj neuspjelih začeća, pobačaja i mrtvorođene djece, perinatalna smrtnost povećana je za 150 procenata.
3. Iznenadna smrt u kolijevci kod dojenčadi češća je za osam do 16 puta. U kasnijem periodu života, kod školske djece mnogo je više predebelih među onima čija je majka pušila tokom trudnoće.
I poslije rođenja djeca su izuzetno osjetljiva na duhanski dim, jer njihovi organi i imuni sistem još nisu zreli.
Izloženost štetnim materijama tokom pasivnog pušenja kod djece je mnogo veća jer ona, s obzirom na svoju težinu, moraju udisati više zraka nego odrasle osobe.
4. Pušenje u dječijoj blizini dodatno oštećuje osjetljivo dječije plućno tkivo i podstiče nastanak i razvitak astme, teških infekcija dišnih putova (50-100 procentno češće) i na duže staze i rak pluća.
5. Roditelji, naročito majke, koji uživaju u plavom dimu cigarete morali bi se zamisliti i nad činjenicom da potomci pušača u ranom djetinjstvu dva-tri puta češće imaju upalu srednjeg uha i četiri do sedam puta češće upalu moždanih ovojnica.
6. Uznemiruje činjenica da kod nas gotovo 70 procenata djece mlađe od šest godina živi u domaćinstvu u kojem puši jedan, a često i oba roditelja. Što je još gore, djeca roditelja nepušača izložena su dimu čim izađu vani – jer koad nas nema efikasne zabrane pušenja u javnim objektima.
Šta raditi
– Prije svega, ne pušite u prisustvu djece (mada bi najbolje bilo da postanete nepušači!).
– Ako pušite u svom automobilu, vi ste neprijatelj svoje djece. Koncentracija otrovnih materija u tako malom prostoru izuzetno je visoka. Ako vozite dijete, ne smijete pušiti.
– Roditelji, za dobro svoje djece zahtijevajte zabranu pušenja u objektima u kojima borave vaši mališani. Tu spadaju dječiji vrtići i obdaništa, škole, sportski objekti, trgovački centri, sve javne ustanove, ugostiteljski objekti, autobusi i ostala sredstva javnog prevoza.
– Liječnici i zdravstvene ustanove trebali bi napokom organizirati programe za odvikavanje od pušenja. To je posebno važan zadatak ginekologa, ali i drugih zdravstvenih radnika.
(Cuvajzdravlje.ba)
Povezani članci
Ovih pet namirnica moramo pojesti isti dan kad ih skuhamo ili otvorimo
Stručnjaci za sigurnost hrane upozoravaju da moramo biti iznimno oprezni s nekom hranom jer bi se mogla pokvariti nakon jednog...
Konzumiranje hrskavije hrane mogla bi biti tajna mršavljenja
Tajna mršavljenja mogla bi biti jednostavna poput odabira hrskavije hrane. Prema nalazima nizozemske studije, jedemo upola sporije kada moramo više...
Adaptacija klinika: Predstavnici Vlade TK i UKC-a Tuzla potpisali ugovore vrijedne 934.000 KM
Vlada Tuzlanskog kantona za opremanje Univerzitetskog kliničkog centra u proteklih godinu dana uložila je više od 20 miliona maraka. Danas...
Epidemiološka situacija u BPK zadovoljavajuća, nema slučajeva gripe i velikog kašlja
Epidemiološka situacija na području Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde je stabilna – potvrdila je direktorica Zavoda za javno zdravstvo BPK-a dr....