Među njima i herpes zoster

10 bolesti kojih se treba čuvati nakon 50. godine

Autor: ČuvajZdravlje.ba
10 bolesti kojih se treba čuvati nakon 50. godine
Foto: Ilustracija

Pridržavanje zdravog načina života, kao što je prestanak pušenja i održavanje zdrave tjelesne težine, može smanjiti zdravstvene rizike koji se obično pojavljuju u kasnijim godinama života.

Artritis

Artritis je česta bolest kod starijih osoba, s rastućom učestalošću kako starimo. Iako može izazvati jake bolove i smanjiti kvalitetu života, važno je da ostanete aktivni. Dogovorite s doktorom personalizovani program aktivnosti koji će vam pomoći da se osjećate bolje i ostanete pokretni.

Srčane bolesti

Srčane bolesti su glavni uzrok smrti u populaciji starijoj od 65 godina. S godinama, rizici poput visokog krvnog pritiska i povišenog holesterola postaju izraženiji, povećavajući šanse za srčane probleme ili moždani udar.

Doktorski savjet je jednostavan: redovno vježbajte, zdravo se hranite i osigurajte dobar san. Zdrava prehrana je ključna za održavanje optimalne tjelesne težine i prevenciju srčanih bolesti, ali i za opće dobro zdravlje u starijoj dobi.

Rak

To je drugi vodeći uzrok smrti među ljudima iznad 65 godina, no ako se preventivnim pregledima, kao što su mamogram, kolonoskopija ili pregled kože, otkriju na vrijeme, mnogi oblici raka su izlječivi. Rak se, nažalost, ne može uvijek prevenirati, no ako živite s tom bolešću, to ne znači da ne možete povećati kvalitetu svog života, čak i ako prolazite kroz teške terapije.

Dišne bolesti

Hronične bolesti donjeg disajnog sistema, poput KOPB-a, treći su najčešći uzrok smrti u starijih od 65 godina. Velik je broj osoba te dobi koje žive s astmom, hroničnim bronhitisom ili plućnim emfizemom. Iako hronične bolesti disajnog sistema povećavaju rizik za zdravlje općenito kod osoba treće dobi, jer ih čine podložnijim upali pluća i drugim infekcijama, redovno podvrgavanje testovima plućne funkcije i pravilno uzimanje terapije ili kisika, ako je potrebno, mogu jako pridonijeti boljoj kvaliteti života osoba s tim bolestima.

Alzheimerova bolest

Alzheimerova bolest je najčešći uzrok demencije, koja postaje sve veći javnozdravstveni izazov povezan s globalnim starenjem stanovništva. Stručnjaci smatraju da slabljenje kognitivnih funkcija u svakom slučaju ima znatan uticaj na zdravlje osoba starije dobi te donosi probleme kao što su pitanje sigurnosti, samostalnosti ili eventualnog smještaja u dom penzionera ili neku drugu instituciju u kojoj bi mogli dobiti odgovarajuću skrb.

Osteoporoza

Osteoporoza može dovesti do smanjene pokretljivosti, a ako dođe do pada i prijeloma kuka ili koljena, i do invalidnosti. Iako se nekad smatralo da je to "ženska" bolest, procjene pokazuju da među oboljelima danas ima oko 30 posto muškaraca, ali i da se promjena gustoće kostiju javlja sve ranije.

Dijabetes

Jednostavnim mjerenjem šećera u krvi dijabetes se može rano otkriti i početi liječiti. A što prije saznate da imate dijabetes, prije ćete unijeti u svoj život promjene koje će vam omogućiti da bolje kontrolišete bolest i poboljšate svoju kvalitetu života.

Debljina

Debljina je važan rizični faktor za zdravlje osoba treće dobi. Ona povećava rizik za razvoj srčanih bolesti, dijabetes i rak.

Depresija

Činjenica je da su zaposleni umirovljenici obično sretniji umirovljenici. Tužna je činjenica da odlazak u mirovinu, pogotovo ako je bio prisiljen zbog narušenog zdravlja, može potaknuti depresiju ako se osoba suočava s financijskom nesigurnošću i nedostatkom socijalne potpore. No prijelazno razdoblje iskoristite za pronalazak novih vještina koje ćete učiti, povežite se s unucima, vježbajte. Budite fleksibilni - na primjer, ako vam vaše zdravlje otežava aktivnosti poput putovanja, uživajte u muzejima, kinima, izložbama, bazenima, redovito se družite s prijateljima... Depresija je prijetnja za zdravlje osoba treće dobi jer može smanjiti imunitet te tako smanjiti sposobnost organizma da se odupre infekcijama. Osim lijekova i terapija sa psihoterapeutom, postoje i drugi načini da se taj problem ublaži, poput povećanja fizičke aktivnosti ili intenzivnijeg društvenog života.

Herpes zoster

Sjećate li se vodenih kozica koje ste preboljeli kao dijete? One se u odrasloj dobi vraćaju u obliku herpes zostera. To je bolest koju prate simptomi poput boli, osipa i mjehurića ispunjenih tekućinom na jednoj strani tijela. Zbog oslabljenog imuniteta često se javlja kod osoba starijih od 65, a rizik se s godinama i povećava. Prema epidemiološkim studijama, gotovo polovina populacije od 80 godina imat će bar jednom herpes zoster. Također, starija dob znatno povećava i rizik od mogućih komplikacije te bolesti kao što su neuralgije, oštećenja ili gubitak vida, infekcije kože i slično.