Dok je obaveza sve više a vremena manje - teško je održati zdrav ritam.
U pararelnom univerzumu zamišljamo kako imamo vremena za sve - porodicu, posao, prijatelje i različite sportske aktivnosti. Ali stvaran život je nešto drugačiji.
Nažalost, vremena u danu je malo, karijera i privatni život su prioritet te često zaboravimo na svoje zdravlje bez kog ništa od navedenog ne bi bilo moguće jer ko nema zdravlje - nema ni sebe.
Po preporuci doktora, nedjeljni minimum bi trebao da bude dva i po sata umjerene fizičke aktivnosti, a čak četvrtina populacije ne uspjeva da izdvoji ni 30 minuta.
Da li postoji alternativno rešenje za zauzete ljude? Koji je minimum neophodan za naše zdravlje?
Dr Zoi Sejnor, profesorica na "Portsmouth Univerzitetu" i penzionisana ragbi igračica rekla je sljedeće na ovu temu:
"Ako želite da vježbate vremenski manje a i dalje postignete dobre rezultate, rješenje je da radite vježbe težeg intenziteta".
Supstitucija za preporučenih 150 minuta nedjeljno je 75 minuta neke teže fizičke aktivnosti - prenosi "BBC".
To su uglavnom "HIIT programi" koji obuhvataju eksplozivne vežbe u trajanju od 30 minuta i veoma su popularne. Ali, mora se napomenuti da većina ljudi nema vrstu kondicije potrebnu za ovaj fitnes program.
Dr Sejnor napominje kako je prelaženje od 5000-6000 koraka dnevno dovoljno za zdrav kardiovaskularni sistem, zglobove i mišiće.
"Svuda čitamo kako je 10.000 koraka cilj, ali se sve iznad 4000 koraka u povećanoj brzini smatra aktivnošću. Možete sići jednu stanicu ranije dok se vozite autobosom kako biste pešačili do kuće ili se prošetati za vreme ručka", tvrdi dr Dejnor.
Studija objavljenja u "Jama Internacionalnom Žurnalu", rađena na 80.000 ispitanika, navodi kako i blaga aktivnost u obliku šetnje smanjuje rizik od raka i prerane smrti.
Zanimljivo je da neke naizgled obične stvari, poput trčanja za vozom, usisavanja, igranja s djecom ili kućnim ljubimcima, nošenje namirnica ili penjanje uz stepenice, odnosno svaka "jača" aktivnost u trajanju od tri do četiri minute ima dugotrajne benefite po ljudsko zdravlje.
No, postoje dobre vijesti za one koji sebe smatraju pomalo "lenjima".
Istraživač Tomas Džejn došao je da saznanja da kupkom u vodi ili boravkom u sauni na temperaturi od 40 stepeni, što je za samo tri stepena više od naše bazalne temperature, postiže se isti efekat kao i vježbanjem jer tijelo radi jače kako bi se oslobodilo vrućine.
"Srce radi brže i jače što daje efekat sličan blagom vježbanju. To smanjuje krvni pritisak, čak i kod zdravih ljudi", kaže Tomas.
Naravno, dužina boravka je bitna, sve preko 10-20 minuta nije dozvoljeno jer pregrijavanje može da izazove srčani udar, piše Ona.rs.
Najbolje rješenje bilo bi spajanje saune, tople kupke i vježbanja, ali i mali koraci se broje.
(Cuvajzdravlje.ba)