inovacija

Mogu li hitne službe i putem videopoziva spašavati živote?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Mogu li hitne službe i putem videopoziva spašavati živote?
FOTO: Ilustracija

Inovacija čije testiranje traje u Beču može značajno poboljšati podršku koju spasioci pružaju na licu mjesta, naročito u situacijama kada pozivatelji nisu u mogućnosti precizno opisati hitan slučaj.

Još nije u potpunosti istraženo kako ova tehnologija utiče na trajanje poziva, tačnost opisa situacije, kao i njenu prihvaćenost kod operatera i spasilaca.
 
Tehnološki napredak mijenja način na koji službe hitne medicinske pomoći odgovaraju na krizne situacije. Zahvaljujući modernim softverima i pametnim telefonima, kakvi su predstavljeni u Beču, sada su mogući videopozivi u stvarnom vremenu, što omogućava operaterima ovih službi da sami steknu jasniji uvid u situaciju na terenu.

Ta inovacija može značajno poboljšati podršku koju spasioci pružaju na licu mjesta, naročito u situacijama kada pozivatelji nisu u mogućnosti precizno opisati hitan slučaj, prenosi Fena.

U bečkom tržnom centru trenutno se provodi simulacijska studija koja istražuje prednosti i izazove te tehnologije. Studija je zajednički projekt bečke hitne službe, udruženja PULS, Ludwig Boltzmann Instituta za digitalno zdravlje i sigurnost pacijenata, te Medicinskog univerziteta u Beču.

Tokom pet dana, 20 operatera hitnih službi primat će simulirane video i audio pozive koje će uputiti 80 volontera. Hitne situacije, poput srčanog zastoja, simuliraju profesionalni glumci kako bi se što vjernije prikazale okolnosti s kojima se službe hitne pomoći suočavaju na terenu.

Prethodne studije su pokazale da videopozivi mogu poboljšati kvalitet reanimacije koju pružaju laici. Međutim, još uvijek nije u potpunosti istraženo kako ova tehnologija utiče na trajanje poziva, tačnost opisa situacije, kao i njenu prihvaćenost kod operatera i spasilaca.

Poboljšanje efikasnosti i brzine intervencija

„Dodatne informacije koje dobijamo putem videopoziva mogu doslovno spasiti živote. Korištenjem snimaka u realnom vremenu možemo poboljšati efikasnost i brzinu intervencija, što je od ključne važnosti u hitnim situacijama“, rekao je Mario Krammel, glavni doktor bečke hitne službe.

Za potrebe ove studije koristi se aplikacija „FlagMii® EML“, italijanske kompanije Regola. Ova tehnologija omogućava spasiocima da dobiju što preciznije informacije o stanju pacijenta i time efikasnije pruže prvu pomoć.

„Posebno kod srčanog zastoja, gdje svaka minuta znači razliku između života i smrti, videopozivi mogu podići kvalitet reanimacije i smanjiti strah ljudi da pogriješe“, naveo je Sebastian Schnaubelt, predsjednik udruženja PULS. Prema njegovim riječima, za svaku minutu bez reanimacije šanse za preživljavanje opadaju za 10 posto, a već nakon tri minute mogu nastupiti trajna oštećenja mozga.

Rezultati studije koji bi mogli uticati na buduću praksu hitnih službi u cijeloj Evropi, bit će objavljeni u narednim mjesecima, prenijela je Fena saopćenje iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.