nekoliko opasnosti

Ovih 7 stvari pedijatri hitne pomoći nikada ne bi stavili u dječju sobu

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Ovih 7 stvari pedijatri hitne pomoći nikada ne bi stavili u dječju sobu
FOTO: Freepik

Dom je jedno od najčešćih mjesta gdje djeca zadobijaju ozljede koje zahtijevaju hitnu pomoć. Mnoge od tih ozljeda mogu se spriječiti s nekoliko jednostavnih prilagodbi u kućanstvu.

Stručnjaci upozoravaju na nekoliko opasnosti koje roditelji često zanemaruju:

Nesigurni ormari i police: Namještaj koji nije pričvršćen za zid može pasti na dijete. Preporučuje se fiksiranje namještaja za zid, a ogledala bi trebala biti stabilna.

Teške kutije za igračke: Teški poklopci mogu se neočekivano zatvoriti i ozlijediti djecu ili izazvati gušenje. Bolja alternativa su kutije s laganim poklopcima ili kliznim vratima.

Dugi kablovi: Kablovi za rolete i električni kablovi mogu izazvati gušenje ili zapetljavanje. Preporučuje se njihovo uklanjanje ili držanje podalje od dohvata djece.

Kreveti na sprat: Iako su praktični, kreveti na kat uzrokuju padove. Pedijatri savjetuju da djeca mlađa od šest godina ne spavaju na gornjem krevetu.

Električni grijači: Mogu izazvati požare, posebno ako djeca postave zapaljive predmete blizu njih. Preporučuju se dodatni pokrivači ili vreće za spavanje.

Podne svjetiljke: Lako se mogu prevrnuti, a vruće žarulje mogu uzrokovati opekline. Sigurnija alternativa su stolne lampe ili zidne svjetiljke.

Teške deke: Mogu ograničiti pokrete i predstavljati rizik od gušenja, osobito za mlađu djecu. Preporučuje se izbjegavanje tih deka kod beba.

Redovnoprovjeravanje sigurnosti i uključivanje djece u razgovore o opasnostima može značajno smanjiti rizik od nesreća.