Slatkiši prije spavanja sigurno mogu usporiti napredak dijete, ali ako usvojite neke zdrave navike gubitak suvišnih kilograma neće biti tako težak zadatak.
– Ako se pridržavate zdrave rutine ostavljate sebi manje vremena za greške – navodi Mike Bohl, nutricionist i lični trener, piše eatthis.com.
Večernje navike koje će vam pomoći da izgubite višak kilograma idu u dvije kategorije: navike koje će utjecati na to kako tijelo procesuira stvari dok spavate i one koje će vam pomoći da se dobro odmorite i da jutra imate puno više energije.
Dr. Bohl izdvaja nekoliko navika koje treba njegovati prije spavanja kako biste što brže i lakše gubili kilograme:
Nemojte jesti kasno
Kad god jedete, vaše će tijelo procesuirati kalorije na isti način. No kada jedete uvečer, puno su veće šanse da ćete pojesti previše hrane, i to one koja nije zdrava.
Često je uzrok pretjerivanja uvečer upravo dosada.
Bohl navodi da izbjegavanjem kasnih obroka nećete u organizam unijeti kalorije koje vam ne trebaju ako ste na dijeti.
Ako već morate nešto pojesti prije spavanja, neka to bude namirnica bogata proteinima, poput zrnastog sira.
Vježbajte, ali u pravo vrijeme
Ako idete na trening kasno uvečer, možda će vam biti nešto teže zaspati jer organizam nastavlja s trošenjem kalorija nakon treninga.
– Ako odaberete pravo vrijeme za trening, to mogu biti jutarnji ili poslijepodnevni sati, kalorije će se trošiti i dok spavate – navodi Bohl.
Nemojte piti alkohol prije spavanja
Ako konzumirate alkohol, pa vams e to često dešava i prije spavanja, teško ćete zaspati i budit ćete se tokom noći.
Osim ovog problema, unosite i višak kalorija koje vam ne trebaju. Dakle dva će se problema stvoriti ako prije spavanja konzumirate alkohol pa ga radije zamijenite toplim čajem.
Rashladite sobu
– Neka istraživanja otkrivaju kako i temperatura sobe u kojoj spavate može utjecati na to kako će organizam procesuirati masnoće, pa se čini kako će spavanje u hladnoj sobi imati utjecaja i na brži gubitak kilograma – navodi Bohl.
Uz to, hladniji zrak u sobi će sigurno potaknuti dobar san, a prema pisanju National Sleep Foundation, spavanje u hladnom okruženju jedan je od najvažnijih faktora dobrog sna.
Smatra se da je temperatura od oko 18 stepeni Celzijusa idealna.
Držite se rasporeda i opustite se
Kada kažemo raspored ne mislimo samo na onaj na poslu, isto se odnosi i na rutinu spavanja, ali i buđenja.
– Ako na spavanje odlazite u isto vrijeme svaki dan to je odličan način da uspostavite unutarnji sat i svakog se jutra budite odmorni – pojašnjava Bohl.
Isto tako je važno umiriti misli i riješiti se napetosti uzrokovane stresom prije spavanja.
Bilo da se radi o šoljici čaja od kamilice ili toploj kupki s mirisnim solima – prije odlaska u krevet riješite se svih misli koje vas muče tokom dana kako biste lakše zaspali.
(Čuvajzdravlje.ba)