Oboljenja depersonalizacije i derealizacije - osjećaj kao da ste napustili vlastito tijelo
Biti prisutni duhom i tijelom u sadašnjem trenutku bitno je obilježje svakodnevnih aktivnosti. Ipak, postoje osobe koje kada obavljaju određene stvari imaju osjećaj kao da nisu tu, javlja im se osjećaj kao da nisu u vlastitom tijelu.
Osjećaj je često neprekidan i nesvakidašnji, kao da ste napustili vlastito tijelo, živite kao da ste na autopilotu bez emocija. Osobama se čini kao da posmatraju svoj život kroz maglu ili kao da se nalaze u filmu. Kao da su njihovo tijelo i biće odvojeni, odnosno javlja se stalan osjećaj nestvarnosti.
Taj osjećaj manifestuje se zbog poremećaja depersonalizacije koji je obilježen periodima nepovezanosti s vlastitim tijelom i mislima. Poremećaj se ponekad može opisati kao posmatranje sebe izvan tijela ili osjećaj kao da ste u snu.
Osobe koje boluju od depersonalizacije ne gube osjećaj za realnost, razumiju da okolnosti nisu takve kakvima se čine. Period depersonalizacije može trajati nekoliko minuta, a može trajati i godinama.
Nestvarni osjećaj
Depersonalizacija je psihička bolest koja se svrstava pod disocijativne poremećaje, odnosno psihičke bolesti koje imaju simptome prekida pamćenja, svijesti, svjesnosti, identiteta ili percepcije.
Kada jedna ili više ovih funkcija ne funkcioniraju normalno, mogu se javiti simptomi. Oni se mogu umiješati u svakodnevni život osobe, uključujući društvene i poslovne aktivnosti te odnose.
Depersonalizacija može biti simptom drugih poremećaja, kao što su ovisnosti, poremećaji ličnosti, napadi panike ili druge psihičke bolesti. Uz depersonalizaciju se javlja osjećaj izgubljenosti.
Depersonalizacija – simptomi
Briga oko toga da ste poludjeli može utjecati na vas tako da postanete preokupirani s provjeravanjem da postojite i određivanjem što je zapravo stvarnost. Simptomi mogu započeti u pubertetu ili kasnije. Depersonalizacija je rijetka kod djece ili starijih osoba.
Simptomi depersonalizacije uključuju:
- Osjećaj da ste posmatrač vlastitih misli, osjećaja, tijela ili dijelova tijela – kao da plovite u zraku iznad sebe
- Osjećaj kao da ste robot ili da niste u kontroli vlastitog govora ili pokreta,
- Osjećaj da su vaše tijelo, noge ili ruke iskrivljene, povećane ili smanjene ili da je vaša glava omotana
- Emocionalna ili fizička tupost čula ili odgovora na svijet oko vas
- Osjećaj da vaše sjećanje manjka emocijama ili da to zapravo nisu vaša sjećanja
Neki ljudi mogu postati depresivni, anksiozni ili panični. Kod nekih ljudi, simptomi su umjereni i traju tokom dužeg perioda. Kod drugih ljudi, simptomi mogu biti hronični (dugoročni) i mogu trajati više godina, voditi do problema sa svakodnevnim funkcionisanjem ili do nesposobnosti.
Ako imate prisutne simptome depersonalizacije, posjetite svog doktora. On će započeti pregled tako što će provjeriti kompletnu historiju bolesti i fizički pregled.
Ne postoje laboratorijski testovi za specifično dijagnosticiranje disocijativnog poremećaja, doktor može primijeniti različite načine dijagnoze, poput krvne slike, kako bi isključio fizičke bolesti ili nuspojave lijekova kao uzroke poremećaja.
Ako ne postoji fizička bolest, doktor će vas uputiti psihologu ili psihijatru koji su obučeni za dijagnosticiranje i liječenje mentalnih bolesti. Psihijatri i psiholozi koriste specijalno dizajniran intervju i načine procjene kako bi provjerili ima li osoba disocijativni poremećaj.