
Istraživači ovog univerziteta pratili su 44 osobe od 40 do 84 godina koje su imale male promjene u sistemu pamćenja, ali koje nisu pokazivale znakove demencije. Pomoću mašina za skeniranje mozga istraživači su uporedili izgradnju abnormalnih proteina, a pratili su i faktore poput indeksa tjelesne mase učesnika, njihove fizičke aktivnosti, ishrane i drugih segmenata koji odražavaju životni stil ovih osoba.
Došli su do zaključka da životni stil ima utjecaj na razvoj Alzheimerove bolesti, što je potvrda i prošlih istraživanja. Međutim, dok su ranija istraživanja povezala zdrav životni stil sa kasnijim razvojem Alzheimera, ovo istraživanje je prvo koje je demonstriralo kako faktori životnog stila direktno utječu na abnormalne proteine.
Stara životna dob je najveći faktor rizika za Alzheimerovu bolest, koji se ne može modificirati. Kako ovo istraživanje pokazuje, postoje i faktori koje ljudi mogu kontrolisati kada se radi o razvoju ove bolesti, a zdrav životni stil trebao bi pomoći u njenom kasnijem i sporijem razvoju.
(Klix.ba)
'unutrašnje granice'
Izolacija kao odgovor na stres: Zašto izbjegavamo ljude kad nam je teško?
Fit prije trudnoće
Zdravo tijelo, lakša trudnoća: Plan vježbanja za buduće mame
Početak cvjetanja stabala
Polenska groznica stigla ranije, slabi imunološku odbranu
Stručnjaci upozoravaju