Debljina u ranom djetinjstvu udvostručuje rizik od pretilosti u odrasloj dobi
Djeca s prekomjernom tjelesnom težinom do šeste godine imaju više nego dvostruko veći rizik da postanu pretila kao odrasli, pokazalo je veliko nizozemsko istraživanje predstavljeno na Europskom kongresu o debljini u Malagi.
Studija koja je pratila 3.528 djece od druge do osamnaeste godine otkrila je da je indeks tjelesne mase (BMI) u dobi od šest godina najpouzdaniji pokazatelj buduće pretilosti. Svaki dodatni BMI bod u toj dobi višestruko povećava rizik od viška kilograma u tinejdžerskoj dobi.
Djeca pred ekranom, tijelo u riziku
Ipak, djeca koja uspiju normalizovati tjelesnu težinu do šeste godine više nisu u povećanom riziku. Ako se to dogodi kasnije, opasnost od trajne pretilosti ostaje.
"Prvih pet godina života pružaju ključnu priliku za prevenciju", upozorava Jasmin de Groot s Erasmus Medical Centra.
S kongresa stižu i zabrinjavajući podaci iz Engleske: istraživači s University of Bristol navode da se broj pretile djece u dobi od 13 do 18 godina povećao za 50 posto u posljednjih 15 godina. Razlozi su poznati – ultraobrađena hrana, premalo sna, previše ekrana i nedostatak kretanja.
"Danas djeca žive u okruženju koje potiče nezdrav život i gdje je pretilost gotovo neizbježna", ističe dr. Dinesh Giri iz Bristol Royal Hospital for Children.