nova istraživanja

Minimalno vrijeme pred ekranom može ugroziti razvoj djeteta, tvrde stručnjaci

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Pexels
U današnjem digitalnom dobu, ekrani su postali neizbježan dio svakodnevnog života, ali istraživanja pokazuju da previše vremena provedenog pred njima može ozbiljno uticati na razvoj djece.

Prema najnovijem istraživanju Univerziteta Canterbury na Novom Zelandu, djeca koja provode više od 90 minuta dnevno pred ekranima suočavaju se s posljedicama u razvoju govora, pisanja, čitanja, pa čak i ponašanja.

Stručnjaci preporučuju da djeca ne provode više od sat i po dnevno pred ekranima, ali brojni roditelji u Velikoj Britaniji izvještavaju da njihova djeca provode više od dva sata dnevno na digitalnim uređajima.

U nekim slučajevima, djeca već u dobi od dvije godine posjeduju vlastiti pametni telefon, što dodatno podiže zabrinutost o dugoročnim posljedicama.

Šta istraživanje pokazuje?

Istraživanje koje je pratilo više od 6000 djece u dobi od dvije do osam godina otkrilo je da djeca koja provode više od sat i po dnevno pred ekranima, bez obzira na vrstu aktivnosti, pokazuju slabiji napredak u obrazovnim vještinama. Djeca koja provode više od 2,5 sata dnevno ispred ekrana, osim što zaostaju u jezičnim vještinama, sklona su većim problemima u ponašanju, kao i socijalnoj izolaciji.

S druge strane, djeca koja provode manje od 60 minuta dnevno na ekranima, pokazuju bolji napredak u obrazovanju i imaju jače socijalne vještine.

Prema riječima stručnjaka, rezultati ukazuju na ozbiljan uticaj vremena provedenog pred ekranima na razvoj djeteta, čak više nego što to čini sjedilački način života.

Kreativnost, igra i obrazovanje

Stručnjaci sugerišu da roditelji trebaju postaviti jasne granice kada je u pitanju vrijeme pred ekranima. Kreativne igre, vanjski aktivnosti i interakcije s vršnjacima ključne su za zdrav razvoj djeteta.

Za roditelje koji žele pomoći svojoj djeci da se razvijaju u obrazovnim i socijalnim vještinama, umjerenost u korištenju ekrana i poticanje aktivnosti koje uključuju stvaranje, igru i komunikaciju, najbolji su recepti za uspjeh.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba