ekrani
Prevencija
Ima li vaše dijete digitalni autizam? Evo kako prepoznati znakove
Naučnici i stručnjaci upozoravaju na fenomen poznat kao digitalni autizam, koji se javlja kao posljedica prekomjerne izloženosti ekranima u najranijoj dobi.
Šta je digitalni autizam?
Digitalni autizam odnosi se na razvojne smetnje koje pr...
nova istraživanja
Minimalno vrijeme pred ekranom može ugroziti razvoj djeteta, tvrde stručnjaci
Prema najnovijem istraživanju Univerziteta Canterbury na Novom Zelandu, djeca koja provode više od 90 minuta dnevno pred ekranima suočavaju se s posljedicama u razvoju govora, pisanja, čitanja, pa čak i ponašanja.
Stručnjaci preporučuju da...
pedijatri tvrde
Najveće roditeljske greške u vezi djece i ekrana
Na prvi pogled, ove smjernice djeluju smisleno – beba ne mora da provjerava broj pratilaca na Instagramu. Ali roditelji sve više uočavaju da ova i mnoga druga pravila nisu primjenjiva, jer su ekrani telefona, tableta, kompjutera nezaobilazn...
Istraživanje
Izloženost djece ekranima usporava razvoj govora
Djeca do 2. godine uopće ne bi smjela biti izložena ekranima, ali istraživanje Poliklinike za zaštitu djece pokazalo je da ih je izloženo čak 79 posto.
Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je da djeca do druge godine uopće ne bi smj...
Problemi modernog doba
Digitalna demencija: Istina o uticaju ekrana na pamćenje
Digitalna demencija je termin koji se koristi za opisivanje fenomena gubitka memorije i kognitivnog propadanja koji se povezuje s čestom upotrebom digitalnih uređaja. Iako su neka istraživanja sugerisala da dugotrajno izlaganje ekranima mož...
Zdravlje
Koliko je dozvoljeno da mališani gledaju TV ili igraju igrice
Nove tehnologije brzo napreduju, svake godine pojavljuju se revolucionarna dostignuća, a posebno prednjače inovacije u razvoju kompjutera i telefona, kao i prateći programi.
Roditelji vjeruju da će svom djetetu korišćenjem ovih tehnologija...