nova velika studija

Nedostatak vitamina D kod beba povećava rizik od autizma

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Ilustracija
Nedostatak vitamina D u ranom djetinjstvu može imati ozbiljne posljedice po mentalno zdravlje. Nova velika studija Sveučilišta u Queenslandu, provedena na više od 71.000 osoba, pokazala je povezanost niskih razina vitamina D kod novorođenčadi s povećanim rizikom od razvoja neuroloških poremećaja poput ADHD-a, autizma i shizofrenije.

Vitamin D igra ključnu ulogu u razvoju mozga, a njegovo nedovoljno unošenje u trudnoći i prvim mjesecima života može utjecati na kasniji razvoj mentalnih poremećaja. Istraživači su utvrdili da bebe s nižim koncentracijama vitamina D češće obolijevaju od ovih stanja, što ukazuje na važnost pravovremene suplementacije.

Ovi nalazi podupiru preporuke pedijatara da se djeci, osobito rođenoj u periodima s manjkom sunca, daju vitamini D u obliku kapi, kao preventivna mjera. Kao što se trudnicama savjetuje uzimanje folne kiseline radi sprječavanja oštećenja živčanog sustava, tako se sada sve više ističe važnost vitamina D za zdrav razvoj mozga i prevenciju mentalnih poremećaja.

Vitamin D se uglavnom sintetizira pod utjecajem sunčeve svjetlosti, ali je moguće unositi ga i kroz određenu hranu i dodatke prehrani. Ova studija, objavljena u prestižnom časopisu The Lancet Psychiatry, naglašava važnost brige o razini vitamina D u trudnoći i ranom djetinjstvu za dugoročno mentalno zdravlje.

Pravovremena suplementacija vitamina D može biti jednostavan, ali efikasan korak u prevenciji ozbiljnih neuroloških poremećaja poput autizma, ADHD-a i shizofrenije.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba