Kada je tijelo oslabljeno stresom, bolešću ili oslabljenim imunološkim sistemom, virus iz mirujućeg stanja postaje aktivan i napada živčane stanice, stvarajući karakteristične bolne mjehuriće na koži.
Obično počinje osjećajem opće slabosti, umora, pa čak i blage tempreature, a ubrzo se pojavljuju bolovi na jednoj strani tijela, često popraćeni svrbežom. Na koži se stvaraju mjehurići, koji s vremenom postaju bolni i mogu trajati danima. Osim toga, herpes zoster može izazvati ozbiljne komplikacije, uključujući oštećenje očiju ili živaca, ako se ne liječi na vrijeme.
Hladne obloge pomažu?
U liječenju herpes zostera ključno je što brže započeti antivirusnu terapiju – aciklovir ili famciklovir, koji mogu skratiti trajanje bolesti i ublažiti simptome. Uz to, analgetici, hladne obloge i odgovarajući odmor mogu pomoći u smanjenju bola.
Kada su simptomi intenzivniji, neki pribjegavaju prirodnim terapijama. Matičnjak ili kreme s ekstraktima biljaka poput lavande i timijana mogu donijeti olakšanje. Čak i jednostavne promjene u ishrani, poput konzumiranja sokova od kruške, mogu pomoći u smanjenju nelagode.
Herpes zoster obično ne uzrokuje dugoročne posljedice, ali ostavlja ožiljke i, u nekim slučajevima, dugotrajne bolove. Osobe starije od 60 godina, a posebno one koje nikad nisu preboljele vodene kozice, trebaju razmisliti o vakcinisanju, jer vakcina može spriječiti ozbiljne komplikacije.
Osim medicinske terapije, važno je slušati svoje tijelo i odmarati se. U vrijeme bolesti, imunitet treba sve svoje resurse usmjeriti na borbu s virusom. Dakle, kada dođe do napada herpesa zostera, bitno je dati sebi vremena za oporavak i brigu.