Savjeti za očuvanje zdravlja kostiju u svakoj dobi života
Najčešće se povezuje s procesom starenja, osobito kod žena u menopauzi. Procjenjuje se da će jedna od tri žene i jedan od pet muškaraca starijih od 50 godina pretrpjeti prijelom zbog osteoporoze.
Faktori rizika za razvoj osteoporoze uključuju nasljedne predispozicije, nezdrav način života (pušenje, prekomjerna konzumacija alkohola), nedostatak tjelesne aktivnosti, nedostatak kalcija i vitamina D, te stariju dob. Osteoporoza je posebno česta kod žena u menopauzi, jer pad razine estrogena nakon prestanka funkcije jajnika smanjuje mogućnost obnavljanja koštane mase, što dovodi do njenog smanjenja i povećane lomljivosti kostiju.
Prvi znakovi osteoporoze
Simptomi osteoporoze obično nisu prisutni u početnim fazama bolesti, a prvi znakovi često nastaju tek nakon prijeloma kosti. Najčešći prijelomi kod osteoporoze javljaju se u području kralježaka, kuka i podlaktice.
Prijelomi kralježaka često izazivaju bolove u leđima i mogu dovesti do smanjenja visine i pogrbljenosti, dok je prijelom vrata bedrene kosti vrlo ozbiljan jer može dovesti do komplikacija, uključujući smrt. Prijelomi podlaktice česti su kod žena u menopauzi, često uslijed pada.
Dijagnoza i rano prepoznavanje
Dijagnostika osteoporoze uključuje kliničke simptome kao što su pogrbljeno držanje, gubitak visine i bolove u leđima. Prijelomi kostiju koji nastaju zbog slabe mehaničke sile, poput pada sa stojeće visine, također su znak osteoporoze.
Za potvrdu dijagnoze koriste se radiološke metode, poput rendgenskog pregleda i denzitometrije, koja mjeri gustoću kostiju. Denzitometrija je ključna za rano prepoznavanje gubitka koštane mase, osobito u postmenopauzalnim ženama.
Zdravim načinom života do prevencije
Prevencija osteoporoze temelji se na zdravom načinu života. To uključuje redovnu tjelesnu aktivnost, prestanak pušenja, umjerenu konzumaciju alkohola i unos dovoljne količine kalcija i vitamina D. Preporučuje se redovno praćenje koštane mase, osobito kod žena u menopauzi, te prilagodba prehrane kako bi se spriječio daljnji gubitak kostiju.
Zdrava prehrana omogućuje da organizam dobije sve potrebne sastojke u doba rasta i razvoja koštanog sustava. Ne samo to, zdrava prehrana omogućuje normalni spolni razvoj bitan za koštano sazrijevanje. Zdrava prehrana za dobru kost je potrebna tijekom cijelog života, a posebno je važna u stanjimakroničnih bolesti i mirovanja.
Liječenje i medicinska njega
Liječenje osteoporoze obuhvaća nekoliko metoda, uključujući lijekove koji smanjuju razgradnju kostiju (bisfosfonati) i lijekove koji potiču izgradnju novih kostiju (paratireoidni hormon).
Uzimanje dovoljno kalcija i vitamina D te održavanje tjelesne aktivnosti također su ključni za usporavanje napredovanja bolesti i smanjenje rizika od prijeloma. Uz pravilnu medicinsku njegu, osteoporoza se može kontrolisati i spriječiti ozbiljnije posljedice.
(Čuvajzdravlje.ba)