U Europi svaki dan umre 10.000 ljudi od kardiovaskularnih bolesti
Na Starom kontinentu, jedna od tri odrasle osobe u dobi od 30 do 79 godina ima povišen krvni pritisak, što često proizlazi iz prekomjerne konzumacije soli. WHO savjetuje Europljanima da smanje unos soli kako bi smanjili rizik od tih bolesti.
''Sprovođenje politike u cilju smanjenja unosa soli za 25 posto mogla bi do 2030. spasiti oko 900.000 života izgubljenih od kardiovaskularnih bolesti'', rekao je Hans Kluge, regionalni direktor WHO-a za Europu.
Čak 51 od 53 europske zemlje dnevno, u prosjeku, konzumira količinu soli iznad najvišeg preporučenog nivoa WHO-a od pet grama ili jedne čajne kašike, uglavnom zbog konzumacije prerađene hrane ili pretjeranog posezanja za grickalicama.
WHO upozorava da pretjerana konzumacija soli povećava arterijski pritisak, koji je jedan od glavnih faktora za razvoj kardiovaskularnih bolesti koje mogu izazvati srčani i moždani udar. Europa ima najveću prevalenciju povišenog krvnog pritiska u svijetu, a muškarci imaju dva puta veći rizik od žena da umru od kardiovaskularnih bolesti.
Također, vjerovatnost da se od takvog tipa bolesti umre mlad, između 30 i 69 godina, je pet puta veća u istočnoj Europi i središnjoj Aziji nego u zapadnoj Europi.