Jedinstveno zdravlje - pristup optimizaciji zdravlja ljudi, životinja i ekosistema u BiH
Projekat je usmjeren na transformaciju urbanih prehrambenih sistema u četiri ciljane općine: Trebinje, Višegrad, Kakanj i Široki Brijeg, sa ciljem izgradnje lokalnih kapaciteta i uspostavljanje platformi za učešće više interesnih subjekata, saopćeno je iz FAO-a.
"Planirano zagovaranje i aktivnosti će se fokusirati na promociju održivih i zdravih stilova života, što zahtijeva promjene u ponašanju javnosti i potrošača povezanih sa zdravljem, obraćajući pažnju na najdiskriminiranije i najugroženije grupe, uključujući žene", izjavio je FAO nacionalni koordinator programa Vlado Pijunović, dodajući da će „podizanje svijesti na nivou općina doprinijeti holističkijem pristupu za bolje upravljanje u vezi sa zdravstvenim pitanjima povezanih sa sigurnošću hrane i bolesti životinja”.
Projektne aktivnosti će angažirati širok spektar aktera, uključujući vladu, civilno društvo, privatni sektor i lokalne zajednice, kako bi se osigurala njihova posvećenost održivim sistemima ishrane. Osnova za projekat bio je sveobuhvatan pregled otpornosti poljoprivredno-prehrambenih sistema, sa fokusom na spolne i starosne razlike, ponašanje potrošača i sigurnost hrane u Bosni i Hercegovini i odabranim općinama.
Specijalni predstavnik SZO u BiH dr. Erwin Cooreman rekao je da je otkrivanje, prevencija i reagovanje na zdravstvene prijetnje na njihovom izvoru ključno je za zaštitu domaće zdravstvene sigurnosti, kao i da SZO sarađuje sa svim relevantnim dionicima u zemlji kako bi ojačao zdravstvene sisteme, poboljšao nadzor i osigurao brz odgovor na epidemije i spriječio širenje bolesti.
Fokusirajući se na općine kao što su Trebinje, Višegrad, Kakanj i Široki Brijeg, projekt ima za cilj lokalizaciju globalne Agende 2030, osiguravajući da se ove zajednice aktivno uključe u transformaciju svojih prehrambenih sistema.
Očekivani dugoročni rezultati ovog projekta. povećanje svijesti među nosiocima prava i snažnija posvećenost nosilaca dužnosti što sve dovodi do pozitivne promjene ponašanja, su vrlo obećavajući. To ukazuje na pomak ka održivoj praksi i zdravijem okruženju za buduće generacije.
Zajednički projekat podrazumijeva kataliziranje prihvatanja "holističkog" pristupa prehrambenim sistemima kroz zagovaranje i područja djelovanja intervencija među lokalnim interesnim stranama u Bosni i Hercegovini kako bi se generirao zamah pred predstojeći samit analize stanja "UN Food Systems +4 Moment" u 2025 godini.