Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Nema ničeg lošeg u povremenom uživanju u slatkišima. Ali ako se osjećate loše ili ste stalno gladni, možda je to razlog zašto.
Teško je zamisliti život bez šećera. Čak i ako izbjegavate očigledne proizvode kao što su kolači, sladoled ili bombone, šećer se može pronaći u mnogim “svakodnevnim” namirnicama. Ali koliko je šećera zapravo previše?
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje maksimalno 50 grama (oko 12 kašičica) šećera dnevno, a idealno bi bilo unositi ne više od 25 grama (oko 6 kašičica).
Za bolje razumijevanje, može se reći da jedna limenka Coca-Cole sadrži oko 10 kašičica šećera. Čak i navodno zdrave namirnice, kao što je mala posuda sa jogurtom od jagoda, mogu sadržavati više od tri kašičice šećera. Kada sagledate vašu ishranu u cjelini, ta količina se brzo nakupi. Mnogi od nas unose barem dva, pa čak i četiri puta više šećera od preporučenog.
Skriveni šećeri
Zapravo, većina šećera koji unosimo nije namjerno izabrana. Možemo izbjegavati slatkiše i limunade, ali šećer se i dalje krije u mnogim prerađenim namirnicama. Takođe, nije uvijek lako prepoznati ga na listama sastojaka.
Znakovi da unosite previše šećera: U pitanju je pet znakova
Kako da prepoznate da vaša konzumacija šećera možda prelazi granicu? Stručnjakinja za dermatologiju, flebologiju, proktologiju i nutricionizam, Lela Ahlemann, podijelila je moguće upozoravajuće znakove da unosite previše šećera.
1. Stalna glad
Nije tajna da šećer sadrži puno kalorija, ali postoji i drugi razlog zbog kojeg šećer brzo izaziva povećanje težine. „Ako jedete previše šećera, stalno ste gladni“, kaže dr. Ahlemann. „Razlog tome je što šećer brzo povisi nivo glukoze u krvi, ali nema trajan efekat sitosti zbog nedostatka vlakana.“
2. Akne
„Kada jedemo šećer, ne samo da raste nivo insulina, već i hormon u krvi pod nazivom IGF-1 (insulin sličan faktor rasta 1). Zajedno sa insulinom, IGF-1 stimuliše lojne žlijezde i izaziva prekomjernu keratinizaciju u tom području, što dovodi do začepljenja i pojave akni i upala.“
3. Promjene raspoloženja
„Brzi skok glukoze u krvi izaziva lučenje insulina. Ovaj porast može biti toliko jak da nivo glukoze nije vraćen na normalu, nego padne ispod ‘osnovnog nivoa’. To izaziva relativnu hipoglikemiju, koja može izazvati želju za hranom, kao i promjene raspoloženja.“
4. Upale i oslabljeni imuni sistem
„Obično, šećer se apsorbuje u tijelu putem tankog crijeva“, objašnjava dr. Ahlemann. „Međutim, ako unosimo više jednostavnih šećera, kao što su glukoza i fruktoza, nego što naše crijevo može da obradi, ti šećeri završavaju u debelom crijevu. Oni postaju hrana za bakterije koje bi trebalo da budu u debelom crijevu. Takvo selektivno hranjenje može izazvati proliferaciju ovih bakterija, koje na svojoj površini nose endotoksine, što može dovesti do tihe upale koja ubrzava starenje tijela i slabi imuni sistem.“
5. Koža izgleda bez života
Kao što dr. Ahlemann objašnjava, „Naučno je dokazano da visok unos šećera vodi do formiranja tzv. AGE-a (produkati uznapredovale glikacije).“ Stručnjakinja upoređuje ovaj efekat sa karamelizacijom. „U našem kolagenu, vlakna treba da teku paralelno, ali kada je tkivo zaslađeno, dolazi do formiranja veza između vlakana, što ih čini krutim, lomljivim i lakšim za degeneraciju. To znači da kvaliteta našeg kolagena opada.“
Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, razmislite o smanjenju unosa šećera, a uvijek se posavjetujte sa ljekarom ako ste zabrinuti zbog svog zdravlja ili ishrane.