Da li hipnoza djeluje kao tretman za mentalno zdravlje?
U članku iz 2021. za The Guardian, Deborah Frances-White ispričala je kako je koristila hipnozu da bi postala organizovanija, pišući da je "skoro ljuta koliko je lako".
Ispostavilo se da hipnoza može biti učinkovita u rješavanju mnogih mentalnih problema. U 2023. godini, Hannah Seo izvještavala je za New York Times o širokom opsegu hipnoze — navodeći probleme sa spavanjem, kao i sindrom iritabilnog crijeva kao stanja koja hipnoza može pomoći u rješavanju. Hipnoza je također pokazala znakove da pomaže u liječenju PTSD-a, kao i nekih stanja koja prate ovu dijagnozu.
Prema Seo-ovom izvještaju, postoje značajne napomene. Jedna od njih je da učinkovitost hipnoze može dramatično varirati, ovisno o vještini praktičara i sposobnosti pacijenta da bude hipnotiziran. Stručnjaci s kojima je Seo razgovarala također su istakli da hipnoza može biti učinkovitija kada se koristi u kombinaciji s kognitivno-bihevioralnom terapijom.
U nedavnom članku za The Conversation, David Acunzo, doktor psihologije i profesor na Univerzitetu Virginia, objasnio je svoja istraživanja o hipnozi i zašto ona djeluje.
"Izgleda] da hipnotičke sugestije ne djeluju direktno na naše izvršne funkcije, već na naše funkcije samopraćenja", piše dr. Acunzo.
Acunzo također naglašava da hipnoza neće jednako djelovati na sva stanja. Za ozbiljnu depresiju, napominje, bit će potrebno više sesija; dok za neka druga stanja, kraći tretman može biti dovoljan, piše insidehook.com. Također ističe važnost pronalaženja pravog hipnoterapeuta. Možda to nije isto kao traženje tradicionalnog doktora, ali mnogi od istih principa i dalje vrijede.