prepoznajte na vrijeme

Kako prepoznati da vas kolega manipuliše i kako se zaštititi?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Ilustracija
Radno okruženje bi trebalo biti mjesto saradnje, podrške i profesionalnog rasta, ali nažalost, nije uvijek tako. Ponekad se među kolegama kriju i manipulatori – osobe koje koriste različite taktičke igre kako bi ostvarile svoje ciljeve na račun drugih.

Takvo ponašanje može negativno uticati na vašu produktivnost, samopouzdanje i ukupno zadovoljstvo poslom.

Kako prepoznati znakove manipulacije i zaštititi se? Obratite pažnju na sljedeće situacije.

1. Konstantno prebacivanje krivice

Jedan od najčešćih znakova manipulacije jeste to što vas kolega redovno krivi za probleme, čak i kada niste odgovorni. Ako primijetite da se uvijek osjećate odgovornim za nešto što niste uradili ili da morate „čistiti“ za drugima, moguće je da ste meta manipulatora.

Kako reagovati?
Postavite jasne granice i dokumentujte svoj rad. Ako dođe do optužbi, imat ćete dokaze koji pokazuju šta ste (ili niste) uradili.

2. Emocionalne igre i gaslighting

Gaslighting je suptilna, ali moćna tehnika manipulacije kojom vas neko navodi da preispitujete vlastitu percepciju realnosti. Može se manifestovati kroz izjave poput:

„Nikad to nisam rekao!“
„Pretjeruješ, nije to tako bilo.“
„Ti si uvijek preosjetljiv/a.“

Ovakvo ponašanje može vas dovesti do toga da sumnjate u svoje pamćenje i prosudbu, a manipulatoru daje kontrolu nad situacijom.

Kako se odbraniti?
Vjerujte svojim instinktima i ne dozvolite da vas neko ubijedi u nešto što znate da nije tačno. Vodite bilješke ili snimite važne dogovore (ako je to dozvoljeno), kako biste imali dokaz za ono što je rečeno.

3. Suptilno omalovažavanje

Manipulatori često koriste prikrivene uvrede kako bi poljuljali vaše samopouzdanje. Oni neće direktno reći da niste sposobni, ali će koristiti komentare poput:

„Nisam očekivao da ćeš ovo završiti na vrijeme, ali svaka čast!“
„Iznenadio/la si me, ovo je stvarno dobro za tvoj nivo iskustva.“
Ovakve izjave služe tome da vas učine nesigurnima i zavisnima od njihovog mišljenja.

Kako se zaštititi?
Ne dozvolite da vam ovakvi komentari poljuljaju vjeru u sebe. Ako primijetite ovaj obrazac ponašanja, direktno se suočite s osobom i recite: „Zanimljivo kako to kažeš – možeš li mi pojasniti šta tačno misliš?“

4. Igra na osjećaj krivice

Manipulatori vole koristiti emotivne taktike kako bi vas natjerali da radite ono što žele. Neki primjeri:

„Da nema tebe, ne znam kako bih završio ovaj projekat.“
„Ne možeš me sada ostaviti na cjedilu, ja računam na tebe!“
„Zar stvarno misliš da je fer da mi ne pomogneš?“

Ovakvim frazama manipulator stvara osjećaj dužnosti i krivice, čak i kada niste obavezni da uradite ono što traže.

Kako se zaštititi?
Naučite reći „ne“ bez osjećaja krivice. Vi niste odgovorni za nečije neorganizovano ili neodgovorno ponašanje.

5. Preuzimanje zasluga za vaš rad

Ako neko redovno predstavlja vaše ideje kao svoje ili ako šef pohvali kolegu za projekat koji ste vi odradili, imate posla s manipulatorom. Ovo je posebno frustrirajuće jer može uticati na vašu reputaciju i profesionalni napredak.

Kako se zaštititi?
Budite proaktivni – redovno komunicirajte sa svojim nadređenima o svom doprinosu i dokumentujte svoj rad. Kada predstavljate ideju, pošaljite je i putem emaila kako bi postojao jasan trag da je vaša.

6. Dvoličnost i ogovaranje

Manipulatori često glume prijatelje, ali će iskoristiti svaku priliku da vas prikažu u lošem svjetlu pred drugima. Mogu širiti dezinformacije, iskrivljavati istinu ili otkrivati stvari koje ste im rekli u povjerenju.

Kako se zaštititi?
Budite oprezni s informacijama koje dijelite s kolegama. Ako primijetite da neko širi glasine o drugima, velika je šansa da će jednog dana to isto raditi i vama.

7. Stvaranje haosa i konfuzije

Manipulatori često mijenjaju dogovore u posljednjem trenutku, daju nejasne instrukcije ili „zaborave“ važne detalje, kako bi vas stavili u nezgodnu situaciju. Cilj im je da vas prikažu kao neorganizovanog i nesposobnog, dok oni ispadaju sposobni i efikasni.

Kako se zaštititi?
Uvijek insistirajte na jasnim pisanim uputama i dogovorima. Ako se nešto promijeni, tražite potvrdu u emailu.

Kako se efikasno zaštititi?

  • Postavite jasne granice – Ne morate ispunjavati sve što vam neko traži, pogotovo ako to nije vaš posao.
  • Vodite evidenciju – Zapisujte dogovore, zadatke i rokove kako biste imali dokaz u slučaju nesporazuma.
  • Radite na samopouzdanju – Manipulatori koriste nesigurnost kako bi preuzeli kontrolu. Što ste sigurniji u sebe, teže će vas izmanipulisati.
  • Potražite podršku – Ako manipulacija postane ozbiljan problem, obratite se nadređenima ili HR odjelu.
  • Ne ulazite u njihove igre – Manipulatori često žele emotivnu reakciju. Budite smireni i profesionalni, čak i kada vas provociraju.

Prepoznavanje manipulacije prvi je korak ka zaštiti vašeg profesionalnog i mentalnog zdravlja. Ako ste uočili ove obrasce kod nekog od kolega, budite oprezni i ne dozvolite da budete iskorišteni. Profesionalno okruženje treba biti prostor saradnje i uzajamnog poštovanja, a ne mjesto igre moći i kontrole.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba