vježbe za mozak

Kako učenje nove vještine spriječava rizik od demencije?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Ilustracija
Vježbe za mozak mogu imati snažan učinak na očuvanje kognicije i smanjenje rizika od demencije.

Broj slučajeva demencije drastično raste kako globalna populacija također raste. Svjetska zdravstvena organizacija navodi da više od 55 miliona ljudi širom svijeta pati od demencije, a gotovo 10 miliona novih slučajeva se prijavljuje svake godine. Iako ne postoji poznat lijek za ovo stanje, istraživanja sugeriraju da određeni faktori života mogu značajno smanjiti rizik. Među tim faktorima, vježbe za mozak dobile su sve veću pažnju. Ali, mogu li ove aktivnosti spriječiti demenciju?

Kontaktirali smo našeg stručnjaka, dr. Shreya Kumara Srivastava, višeg konzultanta i ljekara opće prakse u bolnici Sharda - Noida, kako bismo ispitali istinu. Objasnio nam je naučnu osnovu i praktične korake koje možete poduzeti kako biste održali svoj um oštrim. Evo šta nam je podijelio.

Dr. Srivastav objasnio je da demencija nije jedna bolest, već skup simptoma koji se odnose na pamćenje, razmišljanje i socijalne sposobnosti. „Većina pacijenata koji pate od demencije ima Alzheimerovu bolest, dok je drugi vodeći uzrok vaskularna demencija. U većini slučajeva simptomi mogu uključivati blagu zaboravnost, ili, u težim slučajevima, ozbiljnu oslabost koja može promijeniti životne navike“, rekao je.

Kako vježbe za mozak pomažu u prevenciji demencije

Jedan od najpoznatijih pojmova u neuroznanosti je „koristi ili izgubi“. Kao što fizička vježba može ojačati mišiće, mentalne vježbe mogu pomoći u održavanju kognitivnih funkcija stvaranjem novih neuronskih puteva i jačanjem postojećih. Ovaj fenomen poznat je kao neuroplastičnost, koja omogućava mozgu da se prilagodi i reorganizira u odgovoru na izazove i učenje.

Mentalna aktivnost može odgoditi početak demencije ili usporiti napredovanje simptoma. Prema studiji objavljenoj u Indijskom časopisu psihijatrije, oni koji redovno praktikuju mentalnu stimulaciju imaju znatno smanjen rizik od razvoja blagih kognitivnih smetnji, koje mogu prerasti u demenciju.

Izvrsne vježbe za mozak u prevenciji demencije

Nisu sve vježbe za mozak jednako učinkovite. Najbolje su one koje izazivaju mozak i izvode vas iz zone komfora. Evo nekoliko primjera koje je naveo dr. Srivastav:

Učenje nove vještine
Učenje da svirate novi muzički instrument ili usavršavanje novog zanata ili aktivnosti, poput učenja jezika, samo je jedan od načina na koji se stimulira dio mozga kao obrambeni mehanizam u prevenciji početka demencije.

Zagonetke i igre
Pokušajte riješiti križaljke, Sudoku, i strategijske igre poput šaha za rješavanje problema i pamćenje. Zagonetke i igre pomažu u održavanju mozga aktivnim.

Čitanje i pisanje
Stalno čitanje knjige, vođenje dnevnika, pa čak i kreiranje vlastitih kratkih priča može biti najvažnija aktivnost za održavanje uma živim.

Trening pamćenja
Tehnike za pamćenje uključuju upotrebu vizualizacije i asociacije, koje kasnije podržavaju ispravan rad mozga i kognitivno zdravlje.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba