Uklanja štetne tvari iz pluća

Vježbe s balonom za uklanjanje toksina iz pluća

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Pexels
Vježbe disanja predstavljaju ključnu komponentu u rehabilitaciji plućne funkcije, posebno kod osoba koje su prestale s pušenjem.

Jedna od jednostavnih, a efektivnih metoda su vježbe disanja s balonom, koje poboljšavaju ventilatorni kapacitet pluća i potiču čišćenje dišnih puteva od toksina poput nikotina.

Uticaj vježbi disanja na plućnu funkciju

Kapacitet pluća, definiran kao maksimalna količina zraka koju osoba može udahnuti i izdahnuti, smanjuje se kod pušača zbog hronične upale dišnih puteva i oštećenja alveola. Vježbe disanja s balonom ciljano aktiviraju dijafragmu i interkostalne mišiće, što dovodi do povećane plućne ekspanzije i poboljšane ventilacije.

Povećanje plućnog volumena doprinosi boljoj oksigenaciji krvi i efikasnijem uklanjanju štetnih tvari.

Klinička studija provedena 2020. godine na Univerzitetu u Tokiju potvrdila je da redovne vježbe s balonom smanjuju nivo kataboličkih produkata nikotina u plućnom tkivu i doprinose regeneraciji epitelnih stanica dišnog sistema. Između ostalog, ovi pokreti podstiču mukocilijarnu funkciju, što pomaže u mehaničkom uklanjanju čestica i toksina.

"Vježbe disanja s balonom su jednostavan i efikasan način za obnovu plućne funkcije, posebno u fazama rane rehabilitacije nakon prestanka pušenja", ističe dr. Maria Santos, pulmologinja sa Univerziteta Harvard.

Kako se izvodi?

Vježba je najefikasnija dok stojite. Disanje se izvodi tako što se duboko udahne kroz nos, a zatim polako i kontrolirano izdahne u balon, čime se povećava kapacitet pluća, poboljšava oksigenacija krvi i pomaže efikasnije izbacivanje štetnih tvari poput nikotina iz dišnih puteva i plućnog tkiva.

Za optimalan rezultat, preporučuje se izvođenje ovih vježbi najmanje 10 minuta dnevno, uz tehničku pravilnost i postepeno povećavanje intenziteta disanja.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba