Dizdarević: Aerozagađenje je udar na cijeli organizam

Specijalistkinja pulmologije i alergologije dr. Zehra Dizdarević upozorila je da je aerozagađenje udar na cijeli organizam.
– Zbog posljedica koje zagađen zrak ostavlja na zdravlje i kvalitet života ljudi, kao i zbog negativnog utjecaja na okoliš, aerozagađenje jedan je od vodećih problema u svijetu. Nažalost, kada je u pitanju aerozagađenje u našoj zemlji, mjerenja pokazuju kako je u gradovima širom BiH nivo štetnih čestica znatno iznad dozvoljenih granica koje je postavila Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), sa indeksom kvalitete koji zrak klasificiraju kao nezdrav, vrlo nezdrav ili čak opasan – navela je Dizdarević.
Podsjetila je da postoji veliki broj faktora koji utiču na zagađenje zraka, a na zdravlje ljudi posebno negativno djeluju partikularne čestice (PM2,5 i PM 10), ozon, dušikovi oksidi, sumporni dioksid, ugljikov monoksid, različite hemikalije. Osim u vanjskom okruženju, kazala je, česticama zagađenja izloženi smo i tokom boravka u zatvorenom prostoru.
– Aerozagađenje predstavlja jedan hronicitet, taloženje svake godine i ono dovodi do akutnih promjena kada se zasićenost dešava odjednom, akutizacije hroničnih stanja, dovodi do hroničnih promjena pa i do malignoma. Kada govorimo o tim štetinim česticama u zraku, od kojih su mnoge i kancerogene, obično govorimo da su disajni organi na udaru: nos, pluća, dakle gornji i donji disajni putevi. Ali, zaboravljamo da kažemo da je aerozagađenost udar na cijeli organizam. Od glavobolje, svrbeža kože, suhoće kože i kose, lupanja srca i čudnih probadanja u plućima. To je jedan konglomerat simptoma i posljedica koje izazivaju različita oboljenja – istakla je doktorica Dizdarević.
Pojasnila je kako se s oštećenjem pluća smanjuje oksigenizacija kisika, a kao posljedica manjka kisika javljaju se različiti problemi.
– Imate bolove u mišićima, malaksalost, glavobolju, neku nelagodu u područuju srca, osjećaj praznine ili povremeno lupanje, grčeve u nogama, bolove u kostima, povišen pritisak, povremeni otok nogu – dodala je Dizdarević.
Naglasila je da je posebno ugroženo zdravlje stanovnika gradskih sredina, gdje velike zgrade onemogućavaju strujanje zraka, te da osobe koje su sklone alergijama, također, spadaju u rizične skupine.
Govoreći o prevenciji i zaštiti Dizdarević je istakla da je najčešće zagađenje jako izraženo u ranim jutarnjim satima.
– Trebamo voditi računa da ne izlazimo vani baš ako ne moramo, dok se zrak malo ne digne. Tek tada preporučujem da se prozrači kuća, prostorija u kojoj boravite, i to na način da napravite propuh, odnosno omogućite strujanje zraka. Ukoliko pak izlazite vani, nosite tzv. respiro maske sa mehanizmom koji onemogućava da udišemo štetne čestice i kapljične infekcije, a omogućava da normalno izdišemo – dodala je.
Posebno dr. Didarević ističe značaj korištenja pročišćivača zraka u zatvorenim prostorima, domu ili radnom prostoru.
Čuvajzdravlje.ba / FENA
Povezani članci
Ministar zdravstva: Hrvatska među prvih pet zemalja po broju transplantovanih jetara
Hrvatska je među prvih pet zemalja svijeta po broju transplantovanih jetara na milion stanovnika, dok je transplantacijska medicina perjanica hrvatskog...
Za rješavanje problema najteže oboljelih potrebno samo poštivanje zakona
Udruženje osoba oboljelih od karcinoma dojke i drugih malignih bolesti 'Renesansa', Udruženje oboljelih od melanoma FBiH, Udruženje osoba oboljelih od...
Zdravstveni radnici širom Italije organizovali 24-satni štrajk
Italija se u utorak suočila s prekidima u zdravstvenim uslugama jer su ljekari, medicinske sestre i rukovodioci u zdravstvu organizirali...
Vaš se mališan boji stomatologa? Ovo su načini kako olakšati prvu posjetu zubaru
Sva su djeca različita, no, većini je odlazak stomatologu zajednički strah. Postoje načini kako učiniti prvu posjetu stomatologu lakšim. Komunikacija...