skrivene opasnosti

Kako napraviti siguran prostor za bebu?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Kako napraviti siguran prostor za bebu?
Foto: Ilustracija

Roditelji bi trebali od samog početka razmišljati o sigurnosti svog djeteta i poduzeti korake kako bi njihov dom postao sigurno okruženje za malog člana porodice.

Iako novorođenčad još nisu u mogućnosti dovesti se u opasnost kroz aktivno istraživanje, važno je biti svjestan potencijalnih rizika koji se mogu pojaviti čak i prije nego što beba postane mobilna.

Evo nekoliko ključnih područja koja zahtijevaju dodatnu pažnju kako bi vaš dom bio sigurno mjesto za dijete:

Prostor za spavanje

Za smanjenje rizika od SIDS-a (sindrom iznenadne dojenačke smrti), pobrinite se da beba spava na tvrdome madracu i uvijek na leđima. Izbjegavajte korištenje mekih predmeta poput jastuka, igračaka ili debelih pokrivača, jer oni mogu povećati rizik od gušenja. Umjesto toga, koristite vreće za spavanje koje su mnogo sigurnije. Također, provjerite da madrac savršeno odgovara dimenzijama krevetića kako bi izbjegli mogućnost da dijete upadne između madraca i stranica. Provjerite i stanje kolijevke kako biste bili sigurni da nema oštećenja ili labavih dijelova.

Područje za presvlačenje

Bebe se mogu iznenada okrenuti ili skliznuti s površine, čak i kad su na trenutak ostavljene bez nadzora. Odaberite stolove za presvlačenje s ogradama sa svih strana, a ako nemate takav, možete dodati zaštitne ograde. Ipak, bez obzira na sve zaštite, nikada ne ostavljajte dijete samo na stolu za presvlačenje. Umjesto toga, presvlačenje možete obaviti na krevetu ili podu kako biste izbjegli rizik od pada s visine.

Kupanje

Nikada ne ostavljajte bebu bez nadzora, čak ni na trenutak, dok je u vodi, bez obzira na to je li u specijalnoj kadi za bebe, umivaoniku ili običnoj kadi. Čak i kad dijete počne sjediti samostalno, sjedalice za kupanje ne smiju zamijeniti vašu pažnju. Mnoga djeca su skliznula iz tih sjedala, što može dovesti do opasnih nesreća.

Teški predmeti

Predmeti poput okvira za slike ili keramičkih figurica mogu predstavljati opasnost ako padnu na dijete. Uklonite sve takve predmete s površina koje bi dijete moglo dosegnuti, naročito sa stola za presvlačenje i iz područja u blizini krevetića.

Sigurnost namještaja

Kolijevke i stolove za presvlačenje držite što dalje od prozora i svih predmeta koji vise ili mogu pasti. Ovakve situacije mogu izazvati ozbiljne nesreće poput gušenja ili pada. Uvijek pazite da namještaj koji je visok ili nestabilan bude pravilno pričvršćen za zidove, osobito ako živite u potresnim područjima ili imate stariju djecu koja vole penjati se.

Opasnosti od odraslih

Prilikom nošenja novorođenčeta, padovi se mogu dogoditi i zbog nespretnih koraka ili spoticanja. U tom slučaju, beba može ozbiljno stradati, a odrasla osoba ne mora biti povrijeđena. Postavite noćne lampe, osigurajte tepih od klizanja, pobrinite se da stubišta imaju rukohvate i poduzmite sve korake da spriječite nesreće.

Požarna sigurnost

Svi prostori u vašem domu trebaju biti opremljeni funkcionalnim detektorima dima, uključujući hodnike i potkrovlje. Ako je detektor dima stariji od deset godina, zamijenite ga. Također, važno je imati aparat za gašenje požara na svakom katu, a detektor ugljičnog dioksida postavite u blizini spavaćih soba jer je gušenje od ugljičnog dioksida čest uzrok smrti.

Iako vaš dom može izgledati kao sigurno utočište, uvijek postoje skriveni rizici koje treba prepoznati i spriječiti kako bi vašem djetetu bilo osigurano sigurno i sretno djetinjstvo.