
Kratko izlaganje dnevnom svjetlu potiče sintezu vitamina D, koji ima ključnu ulogu u metabolizmu željeza i prevenciji anemije.
Kratki boravak na svježem zraku i dnevnom svjetlu, već u trajanju od osam minuta dnevno, ima mjerljiv fiziološki uticaj na dječji organizam. Jedan od najvažnijih efekata je stimulacija sinteze vitamina D3 (kolekalciferola) u koži putem UVB zraka, što direktno utiče na bolju apsorpciju željeza u gastrointestinalnom traktu.
Bolja krvna slika
"Vitamin D, koji se primarno sintetizira u koži pri izlaganju UVB zrakama, ključan je za regulaciju brojnih homeostatskih procesa. Osim što djeluje kao snažan imunomodulator, direktno sudjeluje u ekspresiji gena uključenih u metabolizam željeza i stimulaciju eritropoeze“, ističe dr. Carol L. Wagner, profesorica pedijatrije na Univerzitetu South Carolina.
Optimalan nivo vitamina D olakšava intestinalnu apsorpciju željeza, povećava biodostupnost feritina i smanjuje rizik od sideropenične anemije, čestog problema u dječjoj dobi. Kratkotrajna izloženost svježem zraku poboljšava alveolarnu ventilaciju i potiče oksigenaciju tkiva i pozitivno utiče na opće psihofizičko stanje.
Zato pedijatri sve češće preporučuju dnevni izlazak djeteta na balkon ili otvoreni prostor – minimalno osam minuta dnevno kao jednostavnu, ali medicinski opravdanu preventivnu mjeru protiv anemije.