hornična prehlada

Prepoznajte ih na vrijeme: Simptomi kada prehlada kod djece postane sinusitis

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Prepoznajte ih na vrijeme: Simptomi kada prehlada kod djece postane sinusitis
Foto: Pexels

Svaka prehlada, pogotovo u hladnijim mjesecima, može donijeti brojne izazove, ali šta kada se obična viroza pretvori u ozbiljniji problem? 

Sinusne infekcije, česte u jesen i zimu, obično su rezultat upale sinusa koji se često razvijaju nakon obične prehlade. Ni proljeće nije izuzetak.

Simptomi se obično povuku nakon nekoliko dana, ali ponekad mogu ukazivati na sekundarnu bakterijsku infekciju koja zahtijeva medicinsku intervenciju.

Kako prepoznati sinusnu infekciju kod djeteta?

Akutni sinusitis ili rinosinusitis, najčešće se javlja kod djece zbog začepljenja nosa i otežanog disanja. Djetetov nos može biti začepljen, a curenje iz nosa postaje gušće i žućkaste ili zelene boje. Uz to, bolovi u licu, glavobolje i kašalj mogu biti dodatni simptomi koji signaliziraju problem.

Dok su ove smetnje obično povezane s prehladama koje traju do 10 dana, kada simptomi ne prolaze ili se pogoršaju, moglo bi se raditi o sinusnoj infekciji. Bakterijski sinusitis često počinje s naglim porastom temperature i pojavom gnojnog sekreta iz nosa.

Ako se stanje pogorša nakon početnog poboljšanja, potrebno je obratiti se doktoru.

Drugačiji sinusi, različiti simptomi

Sinusi nisu jednako razvijeni u svim životnim fazama. Kod mlađe djece najčešće su zahvaćeni maksilarni i etmoidni sinusi, zbog čega bol osjećaju u prednjem dijelu lica, dok bol u čelu, karakterističnu za odrasle, rijetko primjećuju. To znači da glavobolja u djeteta ne mora nužno ukazivati na sinusitis, ali ako traje duže i uz ostale simptome, svakako bi trebalo posavjetovati sa doktorom.

Kada sinusna infekcija postaje hronična?

U nekim slučajevima, akutna infekcija može preći u hroničnu fazu. hronični sinusitis kod djece traje više od tri mjeseca i može biti izazvan različitim faktorima kao što su alergije, devijacija nosnog septuma ili izloženost zagađenju. Simptomi su obično manje izraženi, ali mogu uključivati stalno začepljenje nosa, gnojni sekret i dugotrajan kašalj.

Ako se infekcija ne liječi, može uzrokovati komplikacije, uključujući proširenje infekcije na okolne dijelove tijela poput očne šupljine ili čak na centralni živčani sistem. U takvim slučajevima, preporučuje se posjeta specijalisti koji će procijeniti stanje i pružiti odgovarajuće liječenje.

Liječenje sinusne infekcije kod djece

Akutni sinusitis, uzrokovan virusima, obično se povlači sam od sebe uz pomoć kućnih tretmana.

Ispiranje nosa fiziološkom otopinom može olakšati disanje, dok analgetici poput paracetamola ili ibuprofena pomažu u ublažavanju bolova i snižavanju temperature. Ukoliko simptomi ne nestanu nakon sedam dana ili se pogoršaju, potrebno je obavijestiti doktora koji može propisati antibiotike ukoliko se radi o bakterijskoj infekciji.

Za hronične infekcije, liječenje uključuje primjenu kortikosteroidnih sprejeva, antihistaminika, pa čak i operaciju ako se tradicionalna terapija pokaže neefikasnom.

U svakom slučaju, najvažnija stvar je prepoznavanje simptoma na vrijeme i pravovremena reakcija.

Doktorski nadzor ključan je za sprječavanje ozbiljnih komplikacija i osiguranje bržeg oporavka djeteta.