nezdrav život

Rak debelog crijeva kod mladih: Kako pretilost i loše navike utiču na porast slučajeva?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Rak debelog crijeva kod mladih: Kako pretilost i loše navike utiču na porast slučajeva?
Foto: Pexels

Rak debelog crijeva, češće povezan sa starijom dobi, sve više pogađa i mlade.

Mnogi slučajevi javljaju se nakon 50. godine, ali zabrinjavajući trend porasta oboljelih kod osoba ispod 50 godina postao je globalni problem.

U Sjedinjenim Američkim Državama, broj slučajeva raka debelog crijeva među mladima gotovo je udvostručen od 1990-ih, a ovaj trend bilježe i mnoge druge zemlje.

Zašto dolazi do porasta?

Tačan razlog još uvijek nije u potpunosti objašnjen, ali stručnjaci ističu nekoliko faktora koji mogu biti u korelaciji s ovim porastom.

Zdravstveni eksperti smatraju da su promjene u prehrambenim navikama, povećana stopa pretilosti i smanjena tjelesna aktivnost ključni faktori. Između ostalog, rak debelog crijeva kod mladih obično je agresivniji i često se dijagnosticira u naprednijim fazama, što dodatno komplicira liječenje.

Genetski faktori vs. način života

Nasljedni faktori čine manji postotak svih slučajeva raka crijeva (oko 25%), a preostali slučajevi povezani su s promjenama u načinu života. Pretilost, posebno kod žena, povećava rizik od ranog početka raka debelog crijeva, a drugi faktori poput dijabetesa, pušenja i konzumiranja alkohola također doprinose ovom trendu.

Iznenađujuće je da se studije slažu u tome da mladi ljudi s višim udjelom tjelesne masti, posebno abdominalne, imaju veću vjerovatnost da će razviti rak debelog crijeva.

Ishrana bogata prerađenim mesom i visokim udjelom šećera također može igrati negativnu ulogu.

Simptomi i prevencija

Simptomi raka crijeva mogu biti nespecifični i često podsjećaju na druge gastrointestinalne smetnje. Rani znakovi uključuju bolove u stomaku, proliv, rektalno krvarenje i umor. Kako bolest napreduje, simptomi postaju ozbiljniji, uključujući zatvor, nadutost, pa čak i crnu stolicu.

Američki centar za kontrolu bolesti (CDC) također preporučuje redovne preglede, čak i među mladim odraslim osobama s većim rizikom.

Porast raka debelog crijeva među mladima je alarmantan, ali promjenom životnih navika i ranom dijagnostikom možemo značajno smanjiti rizik. U

koliko osjetite bilo kakve simptome, nemojte ih zanemariti - pravovremena reakcija i preventivni pregledi ključni su za očuvanje zdravlja.