Bergamot (Citrus bergamia) se gaji na ogromnim plantažama južne Azije i južne Amerike, kao i na jugu Italije u oblasti Kalabrije. Služi isključivo za proizvodnju izuzetno traženog eteričnog ulja. Nastao je ukrštanjem pear lemona (kruškoliki limun) i seviljske pomorandže ili grejpfruta, pa na njih donekle i podsjeća. Ulje, voćno slatkastog svježeg mirisa sa blagom nijansom začina, dobija se iz kore zrelih plodova hladnim cijeđenjem. Ime je dobio po italijanskom gradu Bergamu, u kome je prvo i počelo da se prodaje njegovo ulje.
Koristi se u aromaterapiji kao antidepresant, a čest je sastojak ženskih i muških mirisa. Obavezan je sastojak parfema grupe chypre i fougere, dodaje se i u prestižne čajeve.
Snažan je antidepresiv, opušta i smiruje. Često se koristi u masažama. Molekuli ulja bergamota djeluju blagotvorno na moždane centre, koji regulišu raspoloženje i tako brane organizam od stresa. Dokazano je da ublažava ljutnju, ogorčenost i razdražljivost. Pomaže kod nesanice, uvodi u miran i okrepljujući san, prenose Novosti.
Kod psihičkih tegoba je ulje najbolje koristiti ujutru, da bi dan proveli dobro raspoloženi natopite vatu ili gazu sa pet kapi bergamota i udišite dok ste još u krevetu. Možete i da nekoliko kapi sipate u mirisnu svjetiljku, koju bi trebalo upaliti čim se probudite. Duboko udisanje ovog mirisa daje tijelu pozitivnu energiju, nema osjećaja potištenosti, teskobe i gorčine. Bočicu sa uljem možete nositi uvijek sa sobom. Kada osjetite neraspoloženje, na maramicu ili vatu sipate nekoliko kapi i udišete.
Bergamot pomaže i kod upale mokračnih kanala, poremećaja u varenju i ranica na koži. Ublažava bol, snižava temperaturu, suzbija umor, poboljšava disanje, podstiče krvotok, pospješuje i rast kose.
Prilikom upotrebe ulja vodite računa, jer je fototoksično. Pod uticajem UV zraka ili solarijuma može da izazove oštećenja kože. Veoma je koncentrovano, pa se nipošto ne preporučuje za oralnu upotrebu. Ne smije doći ni u kontakt sa očima, a kontraindikovano je za upotrebu kod trudnica i epileptičara.