Medicinske pretrage postale viralne - Da li su vam zaista potrebne?

Zdravstveni videozapisi sve su popularniji na društvenim mrežama, ali mnogi influenseri promoviraju medicinske pretrage bez naučne osnove.
Nedavna studija pokazala je da većina objava o ovim testovima ne prikazuje objektivne informacije o njihovim prednostima i rizicima.
Istraživači su analizirali 982 objave na Instagramu i TikToku, fokusirajući se na pet vrsta dijagnostičkih testova:
- cjelovite MRI preglede tijela
- krvne pretrage za rak
- testove testosterona
- hormonske testove za broj jajnih stanica
- testove crijevne mikrobiote.
Većina objava nije uzela u obzir moguće opasnosti, poput prekomjerne dijagnostike, lažno pozitivnih rezultata i nepotrebnih tretmana.
Da li su ovi testovi korisni?
Cjeloviti MRI pregledi tijela
Reklamiraju se kao način ranog otkrivanja raka, ali medicinske organizacije ih ne preporučuju zdravim osobama. Zbog čestih lažno pozitivnih rezultata, mogu dovesti do nepotrebnih biopsija i invazivnih procedura.
Krvni testovi za rak
Iako neki testovi mogu otkriti abnormalne fragmente DNK, još uvijek su u fazi ispitivanja i ne mogu potvrditi dijagnozu. Stručnjaci upozoravaju da više od polovine pozitivnih rezultata nije tačno.
AMH test (testiranje rezerve jajnika)
Mjeri nivo anti-Müllerovog hormona i koristi se kao pokazatelj plodnosti. Međutim, ne može predvidjeti kvalitet jajnih stanica ni tačno odrediti kada će žena ući u menopauzu.
Testovi crijevne mikrobiote
Analiziraju bakterije u crijevima kako bi procijenili zdravlje probavnog sistema. Iako obećavaju rane uvide u zdravstvene probleme, naučni dokazi o njihovoj pouzdanosti su ograničeni.
Testovi na nizak testosteron
Mogu detektovati promjene nivoa testosterona, ali često se koriste za prodaju suplemenata bez medicinske potrebe. Terapija testosteronom nosi određene zdravstvene rizike i ne bi se smjela započinjati bez konsultacije sa ljekarom.
Treba li se testirati?
Iako je razumljivo zašto ljudi žele preventivne pretrage, mnoge od njih nisu potrebne i mogu izazvati više štete nego koristi. Stručnjaci upozoravaju da se odluke o medicinskim testovima trebaju donositi u dogovoru s ljekarom, a ne na osnovu trendova sa društvenih mreža.