Odstranjivanje određenih enzima može poboljšati imunitet na tumore
Imunoterapija je jedan od ključnih pristupa u borbi protiv raka, usmjerena na jačanje sposobnosti vlastitog imunološkog sistema za borbu protiv tumora.
Naučnici iz Beča su uklanjanjem određenih enzima koji utiču na aktivnost gena u ćelijama "čuvarima" imunog sistema značajno poboljšali imuni odgovor protiv tumora. Ovo saznanje otvorilo je put ka novim terapijskim strategijama u liječenju raka.
Kancerogene ćelije su ćelije koje se ne razvijaju i ne dijele pravilno. Zato što su to ćelije koje je proizvelo samo tijelo, imuni sistem ih ne prepoznaje i ne identificira kao prijetnju. Imunoterapije služe za identificiranje takvih ćelija i aktiviranje imunog sistema u njihovom suzbijanju.
Dendritske, "čuvari" ćelije u ljudskom organizmu otkrivaju prisutnost stranih tijela poput virusa i bakterija i pomažu u pokretanju imunološkog odgovora. One nastaju iz drugih, nezrelih ćelija i mogu formirati različite podgrupe kroz promjene u svojoj genskoj aktivnosti. Ove podgrupe ispunjavaju različite funkcije unutar imunološkog sistema. Nije potpuno jasno kako specifične promjene u genetskim "prekidačima" utiču na ove procese.
U istraživanju koje su proveli naučnici Centra za istraživanje raka i Sveobuhvatnog centra za rak Medicinskog univerziteta u Beču kao i Opće bolnice u Beču (AKH), istraživači su inhibirali dva enzima koja kontrolišu ove genetske "prekidače" kako bi utvrdili kako to utiče na razvoj dendritskih ćelija.
Fokusirali su se na specifične enzime HDAC1 i HDAC2.
Kroz analizu više podataka, otkrili su da je razvoj određenih podgrupa dendritskih ćelija bio poremećen zbog nedostatka enzima HDAC1. Ovo ukazuje na to da HDAC1 igra ključnu ulogu u njihovom nastanku. Kada HDAC1 nedostaje, dendritske ćelije mijenjaju svoj imunološki odgovor, što poboljšava nadzor nad tumorima, dok uklanjanje enzima HDAC2 nije imalo značajan uticaj na razvoj dendritskih ćelija.