veliki pomak

Revolucionarno otkriće: Možemo li spriječiti demenciju testiranjem usne flore?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Revolucionarno otkriće: Možemo li spriječiti demenciju testiranjem usne flore?
Foto: Pexels

Bakterije u vašim ustima mogle bi biti ključ za sprečavanje demencije, pokazalo je najnovije istraživanje britanskog Univerziteta Exeter. 

Naučnici su otkrili da određene vrste bakterija mogu uticati na zdravlje mozga, a čak bi mogle postati alat za ranu identifikaciju rizika od demencije, uključujući Alzheimerovu bolest.

Prema novim saznanjima, određene vrste bakterija povezane su s boljim pamćenjem i pažnjom, dok druge mogu biti povezane s problemima s pamćenjem i povećanim rizikom za Alzheimerovu bolest. Ovo otkriće sugeriše da bi jednostavan stomatološki pregled mogao biti alat za predviđanje mentalnog zdravlja. Mjerenje nivoa bakterija moglo bi omogućiti vrlo ranu dijagnozu kognitivnih problema.

Odavno u ulozi detektora

Stomatologija je već odavno poznata po svojoj ulozi u prevenciji bolesti srca, ali sada se čini da bi mogla igrati ključnu ulogu i u prevenciji demencije. Ako se potvrdi da određene bakterije u ustima zaista utiču na rad mozga, promjene u oralnoj higijeni, ishrani, pa čak i probiotici mogli bi postati dio rutinske prevencije za zdravlje mozga.

Rana identifikacija, poput testiranja bakterija u usnoj šupljini, mogla bi otvoriti vrata za pravovremene intervencije koje će pomoći u sprečavanju demencije ili ublažavanju njenih simptoma. Ovaj korak naprijed u medicini donosi novu nadu za sprječavanje jedne od najčešćih neurodegenerativnih bolesti.

Istraživanje, objavljeno u časopisu PNAS Nexus, obuhvatilo je 110 sudionika starijih od 50 godina, koji su dio britanske online studije PROTECT. Ova studija prati zdravlje mozga više od 25.000 sredovječnih ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu. Sudionici su bili podijeljeni u dvije grupe: jednu koja nije imala smanjenje funkcija mozga i drugu s blagim kognitivnim oštećenjem. Svim sudionicima uzeti su uzorci iz usne šupljine kako bi naučnici proučili i analizirali bakterijsku populaciju koja bi mogla imati uticaj na mentalne funkcije.

Istraživanje provedeno među starijim osobama, koje je uključivalo analizu usne flore, jasno pokazuje da je ravnoteža bakterija važnija nego što smo mislili. Promjena navika u ishrani, korištenje probiotika, i redovni stomatološki pregledi mogli bi biti ključni za očuvanje zdravlja mozga u starijoj dobi.

Naučnici vjeruju da bi njihova istraživanja mogla donijeti prekretnicu u razumijevanju kako zdravlje usne šupljine može oblikovati naše mentalno zdravlje, a možda i rješenja za prevenciju demencije koje se čini sve bliže.