Hipertenzija

Ovih 7 namirnica prirodni su lijek za snižavanje krvnog pritiska

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Ovih 7 namirnica prirodni su lijek za snižavanje krvnog pritiska
Ovih 7 namirnica prirodni su lijek za snižavanje krvnog pritiska / Ilustracija

Visoki krvni pritisak ili hipertenzija poznat je i pod nazivom naziva i “tihi ubica” jer u početku oboljeli nemaju nikakvih zdravstvenih problema. Često se otkrije tek kada nastanu vidljive zdravstvene komplikacije.

Tako podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju kako 44,2 posto odraslih osoba u Evropi pati od visokog krvnog pritiska.

Ako imate visoki krvni pritisak važno je da ga redovno kontrolišete uz pomoć vašeg farmaceuta i ljekara te redovnim mjerenjem kod kuće.

Kućno mjerenje pritiska je vrlo korisno, dobiveni rezultati su najrelevantniji, jer se mjere u uslovima svakodnevnog stvarnog života bez uzbuđenja koje može nastati dolaskom u ljekarsku ordinaciju.

Mjeri se u različitim dijelovima dana i rezultati se upisuju u Dnevnik mjerenja pritiska, koji je odličan pokazatelj stvarnog stanja. Taj Dnevnik pokažite svom ljekaru ili farmaceutu.

Naravno, uz to, promjenom životnih navika utječete na stabilizaciju pritiska. U nastavku saznajte kako si pomoći imate li visoki krvni pritisak.

Kako znati imate li povišeni pritisak?

Krvni pritisak može biti povišen zbog mnogo razloga, a najčešći su pretilost, visok unos soli, premalo kretanja, stres, kontracepcijske pilule i još mnogo toga.

Kako bi otkrili imate li povišeni krvni pritisak trebali bi ga tokom dvije sedmice redovno mjeriti u isto doba dana.

U slučaju da je sistolički pritisak (gornja vrijednost) 140 mm Hg ili viši, a dijastolički (donja vrijednost) 90 mm Hg ili viši tada imate povišeni krvni pritisak.

Kako smanjiti krvni pritisak?

Povišeni krvni pritisak može se kontrolisati i održavati unutar normalnih vrijednosti pomoću lijekova koje vam je propisao ljekar.

Uz to, brojni su dokazi kako je najbolji lijek zdrav način života, tj. umjerena tjelesna aktivnost i vođenje brige oko prehrane.

Postoje neke namirnice koje u sebi imaju farmakoterapijska svojstva i sadrže tvari koje direktno snižavaju krvni pritisak, a koje su najbolje otkrijte u nastavku.

1. Borovnice

Samo jedna porcija borovnica sedmično može pomoći smanjiti rizik od visokog krvnog pritiska. U magazinu “Academy of Nutrition and Dietetics” objavljeni su rezultati istraživanja koja pokazuju kako se konzumacijom borovnica u samo osam sedmica krvni pritisak snizio za pet posto, a protok krvi se, uslijed širenja žila, povećao za čak 69 posto.

Borovnice, kao i ostalo bobičasto voće sadrže niski glikemijski indeks kao i prirodne spojeve zvane antocijanini koji regulišu šećer u krvi te štite od hipertenzije. Također sadržavaju značajne količine pektina koji snižava holesterol.

Borovnice je vrlo lako dodati na jelovnik. Za doručak ih možete dodati u žitarice, usitniti ih štapnim mikserom i dodati ih u jogurt ili možete napraviti i sok od borovnice i banane. Ovaj napitak je prepun kalija, probiotika i dijetalnih nitrata koji su zaduženi za snižavanje krvnog pritiska.

PRIPREMA SOKA: U blender stavite šoljicu borovnica, nasjeckanu bananu, šoljicu nemasnog jogurta i šoljicu mladog špinata. Sve zajedno izmiksajte i popijte za doručak ili zdrav međuobrok.

Također postoji i čaj od lišća borovnice koji se preporučuje osobama koje pate od visokog krvnog pritiska.

PRIPREMA ČAJA: 60 grama sušenog lišća borovnice kuhajte pola sata u litri vode. Uzimajte nekoliko čaša ovog čaja dnevno. Dodate li i malo leda, ovo će biti savršeno osvježavajuće piće tokom toplijih dana.

Uz borovnice se ističe i aronija koja je prava riznica biološki aktivnih spojeva i njeno djelovanje je mnogostruko veće od ostalog bobičastog voća. Uvijek možete pojesti šaku svježih aronija ili popiti čašu prirodnog soka.

2. Celer

Celer je kao stvoreno povrće za prirodno snižavanje krvnog pritiska. Bogat je vlaknima te sadrži aktivne tvari koje opuštaju mišiće u stijenkama arterija te tako snižava krvni pritisak i jača cijeli krvožilni sistem. Uvođenjem korijena, stabiljke ili lista celera u svakodnevu prehranu ubrzo ćete osjetiti njegov pozitivan efekat.

Iako celer u svom sastavu sadrži i natrij koji povisuje krvni pritisak, ima ga u malim količinama (jedna stabiljka sadrži 35 mg natrija) pa neće negativno utjecati na vaše zdravlje.

Za snižavanje krvnog pritiska preporučuje se sok od celera.

PRIPREMA: U blender stavite 2 zelene jabuke, 6-8 stabiljki celera, svježi krastavac, pola limuna i centimetar dug đumbir. Sve zajedno izmiksajte i popijte za doručak ili međuobrok.

3. Češnjak i luk

Svjež češnjak ima sva svojstva koja mogu pomoći pri kontroli krvnog pritiska, a u isto vrijeme može smanjiti nivo holesterola. Ako nakon mjerenja imate povišeni krvni pritisak odmah izdrobite dva češnja češnjaka i pojedite ih. Iz češnjaka se oslobađa hemijski spoj sumporovodik koji potiče dobar protok krvi te smanjuje pritisak na srce.

Za zdrav napitak u 4 kašike vode dodajte 5-6 kapi soka češnjaka i pijte ga dva puta dnevno.

Kao i češnjak, luk se može koristiti za snižavanje krvnog pritiska. Probajte na dan pojesti barem jedan luk srednje veličine. Također, možete napraviti i ljekovitu smjesu od luka i meda.

PRIPREMA: Pomješajte pola čajne kašičice soka od luka i pola čajne kašičice meda. Ovaj pripravak pojedite dva puta dnevno kako bi snizili krvni pritisak.

4. Med

Med ima isto tako smirujući efekat na krvne žile i može pomoći u smanjenju visokog krvnog pritiska. Trebali bi steći naviku konzumiranja jedne do dvije čajne kašičice dnevno, pogotovo rano ujutro na prazan želudac, a možete napraviti i zdravu smjesu od meda.

PRIPREMA: Pomiješajte kašičicu meda, kašičicu soka od đumbira i dvije čajne kašičice sjemena kumina u prahu. Jedite ovaj suplement dva puta dnevno.

Isto tako, uvijek možete posegnuti i za ampulama s matičnom mliječi koja se cijeni kao jedinstveni prirodni izvor za jačanje organizma. Prije upotrebe samo trebate promučkati ampulicu, odlomiti njen vrh i istresti u čašu.

5. Banana

Banana je bogat izvor kalija koji pomaže u kontroli krvnog pritiska, održava ravnotežu elektrolita i tekućine u tijelu te pospješuje izbacivanje soli iz organizma preko urina. Koliko je kalij efikasan u snižavanju krvnog pritiska može se vidjeti po tome što lijekovi za krvni pritisak funkcionišu tako što ga zadržavaju u tijelu.

Banane također imaju nizak nivo natrija i ne sadrže holesterol što je pozitivno kod osoba sa visokim krvnim pritiskom. Pokušajte jesti jednu do dvije banane dnevno ili pripremiti zdrave sokove jer su banane odlična baza pri njihovom pripremanju. A uvijek možete napraviti i zdravi sladoled od banana.

PRIPREMA: U blender dodajte jednu zamrznutu oguljenu bananu i jogurt sa manjim udjelom masnoće. Sve zajedno izmiksajte, a po potrebi možete dodati i kašičicu meda. Na dobivenu smjesu (sladoled) možete posipati komadiće orašastih plodova ili bobičastog voća.

6. Orašasti plodovi

Orašasti plodovi u sebi imaju magnezij koji uspješno smanjuje stres čija je kontrola također važna u regulaciji krvnog pritiska. Dnevno se preporučuje pojesti dvije šake orašastih plodova kao što su bademi, orasi, lješnjaci, kikiriki i indijski oraščići.

Oni su također bogati nezasićenim masnim kiselinama koje su izrazito dobre za srce. Najbolja opcija su oni sirovi, a ne pečeni na ulju i zasoljeni.

BRZI ZDRAVI KEKSI: Izmrvite dvije zrelije banane i dodajte oko 200 g izmljevenih orašastih plodova i po želji suho voće. Smjesa treba biti dovoljno črvsta kako bi oblikovali okrugle plosnate keksiće debljine oko 1/2 cm. Rernu zagrijte na 180°C i pecite ih oko 15-ak minuta dok ne dobiju zlatnu boju.

Isto tako magnezij možete unijeti i putem tableta kao dodatak prehrani koje u sebi ne sadrže šećer, sol ni škrob pa su pogodne za osobe sa visokim krvnim pritiskom. Postoje i šumeće tablete koje se lako otope u čaši vodi i uz magnezij sadrže vitamin C koji također snižava krvni pritisak.

7. Riba

Riba sadrži omega-3 masne kiseline koje su neizostavne za svakoga ko ima problema sa srcem i krvožilnim sistemom. Nezasićene masne kiseline u ribi poboljšavaju tekuća svojstva krvi i sprječavaju sljepljivanje krvnih zrnaca.

Osobama sa povišenim krvnim pritiskom preporučuje se jesti što masnija riba kao na primjer skuša, inčuni, sardina ili tuna i to dva puta sedmično.

U prehranu možete dodati i riblje ulje koje blago smanjuje krvni pritisak te štiti krvne žile. Ako niste ljubitelj mora, omega-3 masne kiseline možete konzumirati u obliku tableta kao dodatak prehrani. Jedan od takvih dodataka je Solgar koji sadrži koncentrat ribljeg ulja bez dodanih šećera, soli ili škroba.

Nekoliko korisnih savjeta za kraj:

  • jedite jedno serviranje voća i povrća na dan
  • koristite obrano mlijeko
  • konzumirajte najviše dvije porcije mesa i mesnih proizvoda dnevno (jedna porcija je veličina dlana)
  • birajte manje masno meso kao što su puretina i piletina
  • kao desert koristite voće, orašaste plodove, sjemenenke i integralne krekere
  • izbjegavajte kolače i kekse
  • smanjite unos soli i namirnica sa visokom koncentracijom soli (hljeb, peciva, mesni i suhomesnati proizvodi, konzervirano povrće)
  • kao zamjenu za sol koristite biber, papriku, klinčić, cimet, češnjak i luk
  • povećajte unos povrća, mahunarki, smeđe riže i integralne tjestenine

Dakle, krvni pritisak se može relativno lako kontrolisati zdravom prehranom, vježbom i prestankom pušenja, piše eljekarna24.

Uz ove savjete i njihovu primjenu važno je slijediti ljekarske upute, redovno odlaziti na preglede i redovno mjeriti pritisak kod kuće.