najzdravije piće

Starinski eliksir zdravlja: Pio se za srce, astmu, pritisak, ali i kao lijek za mamurluk

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Starinski eliksir zdravlja: Pio se za srce, astmu, pritisak, ali i kao lijek za mamurluk
FOTO: Pexels

Pije se jedna do dvije čaše dnevno, ne bi trebalo da se pretjeruje sa njom.

Generacije naših starih su pomoć za zdravlje i borbu protiv bolesti tražili u prirodi. Naši preci su bili svjesni ljekovitih moći napitka spravljenog od šumskih plodova, koji je bio poznat po tome da može da spriječi bolesti ili pomogne u njihovom liječenju.

Vjerovali su prirodi i narodnoj medicini više nego apotekama i doktorima, pa su iz prirode brali plodove, stavljali ih u vodu i čekali nekoliko sedmica dok se ne napravi piće, prenosi etto.ba.

Među raznim prirodnim preparatima, nalazila se i vodnjika. Pripremali su je u ovo doba godine kako bi bili spremni za sezonu gripa i prehlada.

Ova jednostavna mudrost prenosi se kroz vijekove, a na zapadu Srbije poznato je kao najzdravije piće – vodnjika. Negdje je nazivaju i venovača, dok je drugi zovu voćna turšija. Piće ima crvenkastu boju, kiselkast ukus i osvežava, a može se zasladiti po potrebi.

Sastojci za vodnjiku

Vodnjika se pravi od slijedećih plodova: divlje kruške i jabuke, kleke, šipurka, drenjina, trnjina i gloginja. Po želji, može se dodati i dunja, mušmula ili suve šljive kako bi se napitak obogatio.

Svako voće daje svoje jedinstvene osobine: kruške piću dodaju slatkoću, jabuke kiselinu, dok kleka daje aromu.

Priprema:

– Voće se dobro opere, a peteljke se odstrane.– Nakon toga, plodovi se stavljaju u bure ili veću posudu, pa se preliju vodom.– Posuda se ostavi da stoji 25 dana, kako bi voće fermentiralo i oslobodilo sve svoje hranljive sastojke.– Kako se voda ispija, bure se može ponovo dopuniti, dokle god bobice kleke plivaju na površini. Kada bobice potonu, znači da su se „iscrpele“ i više ne daju potrebnu snagu piću.

Pije se jedna do dve čaše dnevno, ne bi trebalo da se preteruje sa njom.

Za šta je dobra vodnjika?

U staro doba vodnjika se uvijek pravila od čiste izvorske vode i koristila se za zdravlje srca, bubrega, jetre, pluća, protiv visokog pritiska, astme, loše probave i masnoće u krvi. Iako sadrži mali procenat alkohola, ovaj napitak bio je poznat i kao lijek protiv mamurluka.

Sigurno ste čuli da se kaže – zdrav kao dren i to nije slučajno, poznat je njegov uticaj na organe za varenje. Glog je dobar za srce. Plod trnjine liječi upale i čisti krvne sudove. Šipurak je obiluje vitaminom C. Kleka osnažuje organizam, leči reumu, infekcije, išijas, dobra je protiv nazeba, kašlja, gripa.

Prepoznajte simptome

Znate li da i zimi možete dehidrirati?

Pravilna ishrana

Namirnice koje blokiraju rast malignih ćelija

Plesom protiv ovisnosti

Sve više mladih i žena ovisno o kockanju