Zdravlje

Kako eterična ulja djeluju na emocije i psihička stanja?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Kako eterična ulja djeluju na emocije i psihička stanja?

Aromaterapijom su se koristili iscjelitelji Kine, Tibeta, Indije i srednjeg Istoka, a na njoj je prije oko 5000 godina, gotovo u potpunosti bila zasnovana medicina staroga Egipta. Kao sastavni dio Ayurvede – drevne indijske medicine – koristi se tisućama godina.

Sam termin „aromaterapija“, skovao je Rene Maurice Gattefosse 1928., a riječ je koristio u smislu terapeutske upotrebe aromatskih supstancija, točnije, esencijalnih ulja. Aromaterapiju su poznavali i Grci i Rimljani te su ju rabili prvenstveno u kozmetici i medicini.

Tijelo, um i duh…

Od početka aromaterapije, praksa je obuhvatila ljudsku patologiju i tretmane različitih stanja (emocionalnih i tjelesnih) s upotrebom esencijalnih ulja. Kako se aromaterapija razvila u praksu, prihvatila je holistički pristup koji uključuje tijelo, um i duh. Svoje mjesto, ova je vrsta terapije našla u medicini, prvenstveno u smislu prevencije i rehabilitacije, u kozmetici i psihologiji, u kućnoj uporabi, u kemiji, agronomiji, u društvenim djelatnostima, ali i u prehrambenoj industriji.

Eterična ulja djeluju na emocije

Kada govorimo o eteričnom ulju, zapravo je riječ o hlapivoj tekućini koja nastaje destilacijom vodenom parom ili hladnim tiještenjem cijelih biljaka, biljnih dijelova ili smola. Eterična ulja zapravo i nisu “ulja”, već nemasne tekućine, a metabolički su produkt raznih dijelova biljke: korijena, kore, listova, cvjeta, sjemenke, ploda…

Njihovo djelovanje na ljudski organizam još uvijek nije u potpunosti razjašnjeno, no može se reći da kemijske sastavnice eteričnih ulja farmakološki djeluju na tkiva i organe, hormonski i živčani sustav. Mirisi eteričnih ulja djeluju pozitivno na emocije i psihička stanja, posebno na psihosomatske poremećaje i posljedice prekomjernog stresa.

(Ultrafit)