čest simptom

Pet razloga zbog kojih vam trne ruka

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Pet razloga zbog kojih vam trne ruka
FOTO: Ilustracija

Trnjenje ruke je simptom koji mnogi od nas povremeno dožive, ali kad se javlja učestalo ili u kombinaciji s drugim simptomima, može ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.

Dok ponekad trnjenje može biti samo rezultat nepravilnog držanja ili kompresije živca, u nekim slučajevima može biti znak ozbiljnijih bolesti ili stanja. 

U nastavku ćemo razmotriti pet razloga zbog kojih bi trnjenje ruke moglo biti ozbiljno i kada treba odmah potražiti ljekarsku pomoć.

1. Problemi sa srcem (srčani udar ili angina)

Jedan od najalarmantnijih razloga za trnjenje ruke je srčani udar. Trnjenje koje se javlja u lijevoj ruci, naročito u kombinaciji sa bolovima u grudima, otežanim disanjem i znojenjem, može biti znak ozbiljnog problema sa srcem. Ako osjećate trnjenje u ruci uz bolove u grudima, mučninu, vrtoglavicu ili slabost, odmah pozovite hitnu pomoć jer ovo može biti znak srčanog udara. Trnjenje ruke takođe može biti povezano s anginom, stanjem koje izaziva bol u grudima zbog smanjenog protoka krvi do srca.

2. Poremećaji nervnog sistema (moždani udar)

Trnjenje u ruci može biti simptom moždanog udara, naročito ako se javlja iznenada i prati druge neuobičajene simptome kao što su slabost, otežano govorenje, problemi sa vidom ili iznenadni gubitak ravnoteže. Moždani udar nastaje kada dođe do prekida dotoka krvi u mozak, što može izazvati trnjenje ili paralizu jednog dijela tijela. Ako osjećate naglo trnjenje u ruci, posebno s drugim simptomima poput otežanog govora ili gubitka koordinacije, odmah potražite medicinsku pomoć.

3. Komprimirani nervi (sindrom karpalnog tunela)

Kada nervi u rukama ili zglobovima postanu komprimirani, može doći do trnjenja, bolova i slabosti, a najčešće je pogođeno područje ruke, šake i prstiju. Sindrom karpalnog tunela, koji nastaje zbog pritiska na mediani nerv u zglobu, jedan je od najčešćih uzroka trnjenja ruku, naročito kod ljudi koji puno vremena provode koristeći tastaturu ili miša. Iako ovo obično nije hitno stanje, ako ne preduzmete odgovarajuće mjere, simptomi se mogu pogoršati i izazvati trajnu štetu na nervu.

4. Problemi sa kičmom (diskus hernija ili cervikalna radikulopatija)

Trnjenje u ruci može biti rezultat problema sa kičmom, kao što su hernija diska ili cervikalna radikulopatija. Ova stanja nastaju kada pritisak na nervne korenove u vratnom dijelu kičme izaziva trnjenje, bol i slabost u rukama. Ovaj tip trnjenja obično je praćen bolovima u vratu ili leđima, i može postati ozbiljan ako se ne liječi, uzrokujući dugoročne probleme sa nervnim sistemom. Ako trnjenje ruke traje duže vrijeme ili je praćeno bolovima u vratu, hitna medicinska pomoć je neophodna.

5. Dijabetes i periferni neuropatija

Dijabetes može uzrokovati perifernu neuropatiju, stanje koje oštećuje nervne završetke u rukama i nogama, izazivajući trnjenje, peckanje i bol. Ovo stanje se razvija postepeno, ali ako imate dijabetes i osjećate trnjenje ili slabost u rukama, važno je da se obratite ljekaru kako biste spriječili dalje oštećenje nerva. Ako je periferni neuropatija napredovala, može izazvati gubitak osjećaja i funkcionalnosti, pa je važno pravovremeno reagovati.

Kada odmah potražiti pomoć?

Ako trnjenje ruke postane učestalo, traje duže od nekoliko minuta, ili je praćeno bolom, gubitkom snage, vrtoglavicom ili problemima s govorom, potrebno je odmah pozvati hitnu pomoć. Brza reakcija može biti ključna u prevenciji ozbiljnih komplikacija, kao što su moždani udar ili srčani udar.

Trnjenje ruke ponekad može biti bezopasno, ali ako se pojavi iznenada ili je povezano s drugim simptomima, važno je ozbiljno ga shvatiti i obratiti se ljekaru. Redovno praćenje zdravlja i rana dijagnoza mogu vam pomoći da se zaštitite od ozbiljnih bolesti i održite kvalitet života, prenosi Najžena.