instant rješenje

Ovo su opasnosti botoksa koje bi vas mogle šokirati

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Ovo su opasnosti botoksa koje bi vas mogle šokirati
FOTO: Ilustracija

U današnjem brzom svijetu, u kojem se mnogo toga mjeri samo vanjskim izgledom, mnogi maštaju o botoksu kao o instant-rješenju za bore i načinu postizanja punijeg, mladenačkog izgleda kože.

Inače, botoks djeluje tako da blokira nervne signale koji su zaslužni za kontrakciju mišića. To dovodi do "zamrzavanja" određenih mišića na licu, što rezultira zaglađenijom kožom i smanjenjem finih linija i bora. Budući da je to tek privremeno rješenje, ovaj je tretman potrebno često ponavljati.

Botoks se danas sve češće primjenjuje i za druge zdravstvene probleme, poput grčeva mišića, migrena, znojenja i poteškoća s mjehurom. Ali ovaj široko prihvaćeni trend u industriji ljepote, kojem, nažalost, mnogi pribjegavaju, ima svoje mračne strane o kojima se rijetko ili gotovo nikad ne govori.

Baš kao i farmaceutski lijekovi, i botoks ima nuspojave, odnosno posljedice koje nisu nimalo bezazlene. Njegovi štetni učinci ne ostaju samo na nivou kože, mišića i živaca nego idu i dublje – u vašu psihu i emocije.

Osim što umrtvljuje živce na licu – pa osoba nakon tretmana često izgleda kao voštana lutka – botoks može promijeniti ili umrtviti emocije, čak i empatiju, a njegov neurotoksin može dospjeti čak i u središnji nervni sistem.

Opasnosti botoksa koje bi vas mogle šokirati

Može izazvati tegobe pri gutanju, govorenju i disanju, čak i sa smrtnim ishodom. Studije su pokazale da botoks dovodi do loših reakcija kod jednog od šest korisnika. Na web stranici Allergana, proizvođača botoksa, navode se neke čak i po život opasne posljedice botoksa. Budući da ovaj tretman izaziva slabljenje mišića, moguće su tegobe pri gutanju, govorenju i disanju, što u težim slučajevima može rezultirati čak i smrtnim ishodom. Problemi s gutanjem mogu trajati i po nekoliko mjeseci.

Njegov opasni neurotoksin širi se prema središnjem nervnom sistemu

Nakon tretmana botoksom moguće je širenje toksina botulinuma daleko od područja uboda. Spomenuti toksin može brzo "putovati" od mjesta na kojem je ubrizgan do samog središnjeg nervnog sistema (u svijetu su prijavljene ozbiljne posljedice botoksa na nervni sistem). Zbog širenja neurotoksina može doći do slabosti mišića, gubitka snage, dvostrukih ili zamućenih slika, promjene, čak i gubitka glasa, nemogućnosti jasnog izgovaranja riječi te gubitka kontrole nad mokraćnim mjehurom.

I dok zagovornici botoksa tvrde da se kod ovog tretmana radi o jako malim količinama botulinuma, u pitanju je najsnažnija poznata neurotoksična supstanca koja može biti opasna i u vrlo malim količinama (potrebno je svega 75 nanograma botulinuma da se usmrti osoba čija tjelesna težina iznosi 75 kg).

Negativno utiče na mentalno stanje i umrtvljuje emocije

Vrlo je zabrinjavajuće to što proizvođači botoksa preporučuju primjenu injekcije u procerus, mišić koji se nalazi između očiju. To je područje tzv. trećeg oka, koje se povezuje s duhovnošću. Po svemu sudeći, posljedice botoksa ne ostaju samo na fizičkoj razini nego mogu pogoditi i mentalno stanje osobe. U kineskoj akupunkturi upravo točka trećeg oka (yin tang) smatra se posebnom, te se povezuje s intuicijom i stjecanjem dubljih uvida.

Također, sve je veći broj studija koje ukazuju na činjenicu da botoks mijenja reakcije ljudskog mozga na emocionalne situacije, kao i na procesiranje i razumijevanje jezika. Pokazalo se da ovaj tretman djeluje na ljudsku svijest tako što ometa tzv. facijalni feedback ili povratnu informaciju lica. Facijalne ekspresije igraju važnu ulogu u regulaciji emocionalnog iskustva osobe i njenog ponašanja.

Botoks može izazvati i ove posljedice:

- bolove i natečenost na mjestu uboda

- glavobolju i simptome slične gripi

- spuštene kapke i obrve te neprirodan osmijeh

- suzenje i suhoću očiju

- infekciju na mjestu uboda

Prirodne zamjene za botoks

Kada uzmete u obzir sve opasnosti ovog beauty trenda, jedino što možete učiniti za sebe i svoje zdravlje jest zaboraviti na botoks i odabrati neku prirodnu, sigurnu opciju.

Jedna od njih je, primjerice, akupunkturni facelifting ili pomlađivanje lica dermarollerom, čime se može postići sličan učinak kao i botoksom, samo bez štetnih posljedica.

Druga opcija je face yoga, kojom možete oblikovati i ojačati ključne facijalne mišiće, što će pridonijeti mladolikom izgledu.

Zatim je tu i facijalni gua sha, posebni valjak od žada, koji potiče cirkulaciju i limfnu drenažu.

U njezi zrelije kože preporučljivo je koristiti i ulje sjemenki maline, ulje sjemenki marelice, kao i ulje origana.

I, naravno, ne zaboravite na zdravu prehranu bogatu antioksidansima te dovoljno sati sna koji su ključni za ljepotu i mladoliki izgled