Pušenje značajno doprinosi pojavi oralnih bolesti i problema. Osim što izaziva promjene na sluznici usta, stvarajući povoljno okruženje za razvoj bakterija, također negativno utiče na zubno meso i povezan je s gubitkom zuba.
Pušenje može dovesti do raznih promjena u usnoj šupljini koje se zajedničkim nazivom nazivaju nikotinski stomatitis. Ovo stanje karakterizira upala sluznice u usnoj šupljini, posebno ispod jezika, gdje je sluznica vrlo osjetljiva na resorpciju. Upala može zahvatiti različite dijelove sluznice, poput obraza, tvrdog i mekog nepca. Bez obzira na način konzumiranja duhana, poput pušenja cigareta, cigara ili lule, njegovo djelovanje na sluznicu usta rezultira termičkim oštećenjima nastalim izgaranjem duhana i udisanjem dima koji sadrži razne štetne tvari.
Promjene u ustima
Za nastanak promjena u ustima zbog pušenja, važni su učestalost pušenja, broj popušenih cigareta, dužina pušačkog staža i dob u kojoj je osoba počela pušiti.
Mogu se razviti
- jači ili slabiji stomatitis,
- orožnjeni izgled sluznice (hiperkeratoza), kada se dodirom jezika to područje osjeća kao
- hrapava i tvrda ploča,
- osjećaj pečenja nepca i jezika, koji se intenziviranjem pušenja mijenja u osjet boli (stomatodynia)
Pušenje je jedan od uzročnih faktora nastanka keratotičnih lezija sluznice usne šupljine. Takav oblik se naziva leukoplakija pušača, koja može biti benigna i maligna. Izdvaja se zato što se može razviti u malignu leziju. Klinički, radi se o bijeloj orožnjenoj sluznici koja može biti hrapava, s udubinama ili bez, što ovisi o lokalizaciji.
Oralne bolesti
Više od 4000 različitih toksina je prisutno u cigaretnom dimu. Oko 50% pušača će umrijeti od bolesti uvjetovanih pušenjem.
Osim mnogih sistemskih bolesti, postoje oralne bolesti odnosno promjene:
- oralni karcinom,
- karijes,
- periodontalne bolesti,
- djelomični i potpuni gubitak zuba.
- Pušenje razvija pogodni okoliš za bakterije, uzročnike periodontalnih bolesti. Pušači imaju više parodontnih patogenih bakterija od nepušača.
Istraživanja su pokazala da je kod pušača dva do tri puta učestalija parodontoza i gubitak zuba. Pušenje jedne kutije dnevno u 10 godina će uzrokovati 10% gubitka koštane potpore zuba, a pušenje jedne kutije dnevno u 20 godina ili dvije kutije dnevno u 10 godina, uzrokuje gubitak 20% koštane potpore. Koštana integracija implantata kod pušača je upitna.
Dugoročne studije su zaključile da je gubitak zuba između 19. i 40. godine povezan s pušenjem 15 cigareta dnevno. Pušenje ima negativne učinke na cijeljenje poslijeoperativnih i drugih periodontalnih tretmana. Nepušači bolje odgovaraju na periodontalnu terapiju, a regeneracija tkiva je uspješnija.