Preporuke

Nutricionistkinja otkriva: Kako izbjeći praznično prejedanje te detoksicirati organizam?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Nutricionistkinja otkriva: Kako izbjeći praznično prejedanje te detoksicirati organizam?
Trpeza / Ilustracija

Nakon svakodnevne jurnjave koja prethodi božićnim i novogodišnjim praznicima mnogi na kraju iako su se trudili to izbjeći, pretjeraju u jelu i piću, pa je detoksikacija organizma nužna.

O tome na koji način uspješno detoksicirati organizam, ali i kako izbjeći dobro poznato praznično prejedanje, govorila je Petra Sliško iz Croatia Poliklinike, piše tportal.

Slasne delicije na bogatom prazničnom stolu tradicija su u mnogim domovima od čega se ne odstupa, a parznici su za većinu nezamislivi i bez alkohola.

Zaslužen odmor u krugu najmilijih uz bogatu trpezu i opuštanje pred TV-om nerijetko rezultuje i gomilanjem kilograma pa je za mnoge nakon zimskih praznika, jedna od najvažnijih odluka ona o mršanju i zdravijem načinu života. Korisne savjete za detoksikaciju i oporavak nakon bogatih blagdanskih obroka dala je nutricionistkinja, mag. nutr. Kliničko-nutricionističke ambulante Croatia poliklinike Petra Sliško.

Prema riječima stručnjakinje, "čarobno" rješenje za detox ne donose samo namirnice već je to proces u našem organizmu.

"Uprkos uvriježenom razmišljanju, sposobnost detoksikacije nemaju 'moćne' namirnice koje čiste organizam i eliminišu toksine, već je to jedan ustaljen i svakodnevni proces u našem organizmu čiji su glavni akteri upravo naši organi. Detoksikacija se primarno odvija u jetri, bubrezima i plućima, no krv, limfni sistem, koža i crijevna sluznica također daju značajan doprinos. Svi navedeni dijelovi organizma imaju zajednički cilj: učinkovito eliminisati toksine iz organizma i spriječiti njihovo nakupljanje u tkivima do nivoa toksičnosti. Toksini mogu biti teški metali, industrijski otpad, alkohol, pesticidi, lijekovi, hemikalije, određeni aditivi, endokrino-modulirajuće tvari i slično. Zdravstveno ispravna hrana neće sama po sebi izazvati toksičnost i ozbiljne reakcije u organizmu. No, kombinacija prazničnog prejedanja i pretjeranog unosa alkohola ipak može dovesti do svojevrsne preopterećenosti detoksikacijskih organa. To se može prepoznati po simptomima poput umora, pojačanog znojenja intenzivnog mirisa, pojave kožnih nepravilnosti, glavobolje, nadutosti i problema sa spavanjem. Iako je ovo stanje najčešće privremeno, postoje intervencije koje možemo napraviti kako bi smanjili simptome i bolje funkcionisali u prazničnom periodu", upozorava nutricionistkinja.

A ako smo na dijeti ili pazimo na prehranu, nije nimalo lako othrvati se svim prazničnim specijalitetima na stolu.

"Jedna od najbitnijih tehnika je predstaviti disciplinu kao umjereno uživanje u hrani i prazničnim okusima. Naime, dobra organizacija i planiranje obroka te podizanje nutritivnih vrijednosti jela uz nekoliko jednostavnih trikova mogu smanjiti mogućnost pretjerivanja bez da osoba to značajno osjeti prilikom blagovanja hrane. Dobar alat za sprječavanje prejedanja je sporija konzumacija hrane kroz više manjih zalogaja. Za razliku od brzog prejedanja, ovaj način omogućava postizanje osjećaja sitosti uz manju količinu hrane te intenzivnije uživanje u prazničnim okusima i začinima", kaže nutricionistkinja Sliško.

Prilikom konzumacije, prednost treba dati neškrobnom povrću i mesu/ribi, a potom na red dolaze škrobno povrće i žitarice, poželjno cjelovite. Zamjena punomasnih namirnica sa niskomasnim verzijama, prednost mesa peradi i ribe nad crvenim mesom, redukcija unosa hljeba, smanjenje količine ulja koje se koristi pri pripremi hrane, zamjena šećera medom te unos vode i nezaslađenih voćnih sokova su samo neke korisne strategije kojima se postiže smanjenje energetskog unosa i povećanje nutritivne kakvoće repertoara prazničnih jela. Preporuka je ograničiti unos alkohola i to na 2 pića dnevno za muškarce i 1 za žene. Smjernice vrijede i za sve one koji su na redukcijskim dijetama uz napomenu da pretjerane restrikcije umanjuju čari prazničnog druženja, stoga je umjerenost u svemu ključ uživanja, savjetuje nutricionistkinja.

Ipak, postoje namirnice koje pomažu detoksikaciji organizma, dodaje ona.

"To su u prvom redu kupusnjače, posebno brokula, kupus i prokulice, luk i češnjak, bobičasto voće te zeleni čaj. Od začina se ističu ponajprije kurkuma i kakao, ali i začinsko bilje poput ružmarina. Ove namirnice sadrže biološki aktivne komponente koje djeluju hepatoprotektivno i antioksidativno, a ujedno mogu potaknuti detoksikacijske procese. Količina određene hrane koja je potrebna za takvo djelovanje je poprilično velika pa se u tu svrhu mogu suplementirati i ekstrakti ovih namirnica", rekla je.

A ako ipak pretjeramo sa hranom i pićem?

"Prvi korak je nadoknaditi tekućinu i elektrolite. Osim vode, u tome može pomoći i smoothie od bobičastog voća, meda, đumbira, banane i soka od cijeđene naranče. Svakako iskoristite i ostatke hranjivepraznične pileće/riblje supe. Neka to bude uvertira u ručak i večeru ili čak jedino jelo u tim obrocima. Izbjegavajte obilne obroke i prejedanje, a dan započnite hranjivim doručkom od zobenih pahuljica, badema i bučinih sjemenki sa niskomasnim jogurtom kako bi organizmu već od ranog jutra opskrbili vitaminima i mineralima poput magnezija i vitamina B grupe. Unos svježih citrusa i paprike tu također može pomoći kako bi se zadovoljile potrebe za vitaminom C", rekla je nutricionistkinja Sliško.

Osim zdrave prehrane i tjelovježbe, preporučila je i odmor i kvalitetan san.

"Poznato je da je za dobar detoks ključno kontinuirano spavanje tokom noći, bez prekida. Dodatnu ispomoć organizmu može pružati i boravak u prirodi gdje se, osim tjelovježbe, mogu osigurati i dnevne potrebe za vitaminom D, još jedne karike u lancu dobrog funkcionisanja organizma", ističe Petra Sliško, mag. nutr. Kliničko-nutricionističke ambulante Croatia poliklinike.