Mogu se liječiti

Kratkotrajni i intenzivni simptomi panike? Ne odgađajte pomoć

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Kratkotrajni i intenzivni simptomi panike? Ne odgađajte pomoć
Foto: Pexels

Napadi panike dolaze iznenada, bez upozorenja, uz osjećaj straha koji se čini kao da dolazi iznutra.

Tjelesni simptomi poput ubrzanog srca, gušenja, vrtoglavice i osjećaja gubitka kontrole mogu izazvati paniku, ali riječ je o fizičkom odgovoru na emocionalni stres. Iako zastrašujući, napadi panike nisu opasni po život.

Razlozi za pojavu napada mogu biti biološki (preaktivnost amigdale u mozgu), psihološki (nesvjesni strahovi i traume) ili životni stresovi. Osobe koje dožive napad panike često postanu preplašene da će se napad ponoviti, što može uzrokovati izbjegavanje određenih situacija i postepeno izoliranje.

Dobre vijesti

Srećom, napadi panike se mogu liječiti. Kombinacija farmakoterapije, kao što su antidepresivi (SSRI i SNRI), psihoterapije i tehnika opuštanja mogu značajno pomoći.

Kognitivno-bihevioralna terapija je korisna za promjenu negativnih misli koje izazivaju paniku, a fizička aktivnost poput joge ili bržeg hodanja može smanjiti stres i spriječiti napade.

Ako se napadi ponavljaju, važno je potražiti stručnu pomoć. Razumijevanje i podrška ključni su za prevladavanje paničnih napada i vraćanje kontrole nad životom.