Zdravlje

Američki naučnici na korak od lijeka za kancer

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Američki naučnici na korak od lijeka za kancer
Novi lijekovi podstiču naše tijelo da se samo pokrene i bori protiv tumora, sve dok ga ne savlada.

Najbolje rezultate pokazala kod oboljelih od leukemije, raka pluća, bešike, bubrega, melanoma...

Naučnici u Americi nalaze se na dobrom putu da konačno usavrše terapiju koja može da izliječi rak, što daje novu nadu milionima oboljelih! U pitanju je imunoterapija, metoda koja podstiče naše tijelo da se samo pokrene i bori protiv tumora, sve dok ga ne savlada!

Kako piše čuveni "Njujork tajms", a prenosi magazin "Nedeljnik", ovo dostignuće predstavlja jedan od najvećih iskoraka u liječenju raka u posljednjih pola vijeka.

Do sada se ova metoda, koju uveliko primjenjuju ljekari u SAD, pokazala veoma uspješnom kod nekih od najsmrtonosnijih vrsta kancera, kao što su poodmakli melanomi, Hodžkinov limfom, leukemija, rak pluća, bubrega i bešike.

U ovoj borbi protiv raka udružile su se farmaceutske kompanije i filantropi, koji ulažu milijarde dolara u istraživanje i razvoj imunoterapije.

Korišćenje imunosistema za borbu protiv raka je medicinski san koji sada postaje stvarnost! Ljudi pitaju, čekaju, mole da dođu na ta ispitivanja - rekla je dr Arlin Sigker Radke, onkolog u Centru za rak "Anderson" Univerziteta u Teksasu.

Da imunoterapija predstavlja budućnost u lječenju najtežih oblika raka, potvrđuje i priča Amerikanca Stiva Kara (57), koji je bolovao od mikrocelularnog karcinoma pluća. On je u decembru 2014. započeo lječenje raka imunoterapijom. Lijekovi koje je primao podsticali su dejstvo "ćelija ubica", limfocita i podvrsta bijelih krvnih ćelija koji se često opisuju kao "vojnici našeg imunosistema".

Nakon godinu dana Stivov tumor se iz druge faze preobrazio u četvrtu fazu, što je otvorilo mogućnost za operaciju i konačno izlječenje. Prije mjesec dana, nakon što su mu hirurzi uklonili trećinu desnog plućnog krila, otkrili su da je tumor potpuno nestao.

- Imunoterapija je po svemu sudeći zbrisala bolest! Organizam je reagovao na najbolji mogući način i nadamo se da je ovo stanje trajno - rekao je dr Metju Helman iz Centra za rak "Sloun Ketering" komentarišući slučaj Stiva Kara.

Stručnjaci iz Srbije se slažu da je imunoterapija revolucionarna metoda u liječenju karcinoma i nadaju se da će ona uskoro biti dostupna i našim pacijentima.

Onkolog i nekadašnji direktor KBC "Bežanijska kosa" prof. dr Vladimir Kovčin kaže za Informer da je imunoterapija pokazala najveći napredak u liječenju karcinoma u poslednjih 50 godina.

- Očigledno je da je era citostatika prošla jer nijedan novi citostatik nije otkriven i registrovan u posljednjih deset godina nigdje u svijetu. Akcenat se stavlja na biološke lijekove i individualni pristup prema genetskim karakteristikama pacijenta i njegove bolesti, kao i na imunoterapiju koja je značajno unaprijedila liječenje karcinoma - ističe prof. dr Kovčin.

Onkolog i direktor Klinike za medikalnu onkologiju prim. dr Davorin Radosavljević navodi da nove metode imunoterapije predstavljaju ogromno dostignuće u medicini i pomažu u liječenju poodmaklih faza karcinoma, prenose NN.

- Imunoterapija postiže dobre rezultate kod raznih malignih oboljenja, pa čak i kod onih gdje ni hemioterapija ne djeluje. Ipak, pacijenti u Srbiji će na ovo "medicinsko čudo" morati još da sačekaju jer su lijekovi koje obuhvata ova faza liječenje preskupi. Ostaje nam da se nadamo da ćemo i mi u dogledno vrijeme moći da priuštimo našim pacijentima ovaj način liječenja - ističe za Informer dr Radosavljević.

(Čuvajzdravlje)