7 najgorih navika koje radimo nakon jela

Želimo li paziti na svoje zdravlje i liniju trebali bi poslušati savijete stručnjaka koji su sastavili listu od 7 stvari koje nikako ne bi trebali napraviti nakon jela. Doznajte kojih.
1. Pušenje nakon jela
Stručnjaci upozoravaju kako je ova navika puno štetnija nego što se misli jer samo jedna cigareta nakon jela ima učinak kao da ste ih zapalili 10. Sustav probave djeluje na cijeli organizam, a na kisik u krvi veže se i nikotin.
2. Voće nakon jela
Voće se jako brzo probavlja, a konzumiramo li ga odmah nakon obroka ono se toliko dugo zadržava u želucu da počinje truliti te oslobađa plinove, odnosno otrove koji između ostalog potiču stvaranje plinova i probavne smetnje. Dakle voće se jede na prazan želudac ili dva sata prije i poslije jela.
3. Čaj nakon jela
Iako ovu naviku upražnjava sve više ljudi ona nije dobra. Tein kao glavni sastojak čaja veže se za željezo i otežava njegovu probavu što može biti vrlo loše za anemične osobe koje bi ga trebale piti najmanje sat vremena nakon jela.
4. Plivanje nakon jela
U ovom slučaju naše su bake i mame bile u pravu, a stručnjaci upozoravaju kako to vrijedi i za tuširanje. Voda potiče i pojačava prokrvljenost u cijelom tijelu koja joj je potrebna, no nakon obroka krv odlazi u želudac gdje se odvija probava, a ne na mjesta poput ruku i nogu gdje bi nakon takvih naglih promjena temperature trebala biti.
5. Opuštanje remena nakon jela
Ovo je navika koju svi radimo, no upravo opuštanje remena nakon što smo se dobro najeli može dovesti do zastoja u probavi. No postoji još jedan razlog koji dovodi do debljanja jer na taj način oslobađate mjesta u želucu te ćete pojesti puno više.
6. Aktivnost nakon jela
Iako svi misle kako je fizička aktivnost nakon obroka dobra, istina je ipak malo drugačija. Naime takav čin ometa probavni sustav koji apsorbira hranjive tvari iz unesene hrane. Preporučljiva je vrlo lagana i ugodna šetnja, a jače napore trebalo bi odgoditi barem za dva sata.
7. Spavanje nakon jela
Još jedna stara izreka koja se pokazala točnom. Ležeći položaj nikako nije prirodan, a samim time niti dobar za probavu pa želučani sokovi ne mogu obaviti svoj posao kako treba. Ova navika može dovesti do želučanih problema, a ne pomaže niti u borbi protiv neželjenih kilograma.
Povezani članci
Rakonjac: U modernom vremenu alternativnoj medicini pristupa se na mnogo bolji način
Poboljšati zdravlje i preventivnim djelovanjem, zajedno s klasičnom medicinom, doći do rezultata i boljeg stanja organizma suština je alternativne medicine....
Đukanović: Nadam da ćemo biti mudriji kada se desi nova pandemija, desit će se sigurno
Molekularna biologinja porijeklom iz Bosne i Hercegovine s trenutnom adresom u Lisabonu Ljiljana Đukanović, koja je članica je Bosanskohercegovačko-američke akademije...
Ana Ivanović: Za mene je dojenje nešto što se podrazumijeva
Proslavljena srpska teniserka Ana Ivanović inspiracija je mnogim sportistkinjama, poslovnim ženama, a posebno majkama. Porodični trenuci koje podijeli sa javnošću...
Simptom koji se često ignoriše, a može da bude znak ozbiljne bolesti
Osećaj nedostatka daha je česta pojava i ne mora uvijek da znači da je potrebno da posjetite ljekara, ali u...