Snažan imunitet počinje tamo gdje djeca bosa trče po pijesku
Neuromišićni razvoj i propriocepcija
Studija iz 2018. godine, provedena na djeci u Njemačkoj i Južnoj Africi, pokazala je da redovno hodanje bez obuće, posebno po prirodnim i neravnim površinama poput pijeska, doprinosi razvoju intrinzičnih mišića stopala, boljoj ravnoteži te stabilnijoj posturi kod djece.
Pijesak, kao nepredvidiva i mekana podloga, aktivira različite grupe mišića i poboljšava proprioceptivne sposobnosti. Osim biomehaničkih prednosti, pijesak prirodno djeluje kao blagi abraziv i termalni stimulans: trenje potiče cirkulaciju, a toplina aktivira receptore u koži stopala, što dodatno doprinosi senzornoj integraciji kod djece u razvoju.
Imunološki i mentalni benefiti
Studije sa Univerziteta u Helsinkiju sugerišu da kontakt s prirodnim površinama, uključujući pijesak, može imati pozitivan uticaj na imunološki sistem djece, posebno kroz izlaganje korisnim mikroorganizmima iz okoliša.
Dr. Susan Prescott, međunarodno priznata imunologinja i pedijatrica, ističe kako "boravak bosonog djeteta u prirodnom okruženju, stvara duboku emocionalnu vezu sa svijetom oko sebe, a kontakt s tlom ima potencijalno protuupalno i antistresno djelovanje."