Ispostavilo se da nije potrebno čekati dugo na duže periode sna. Neka djeca počinju spavati cijelu noć između 3. i 4. mjeseca života, ako im to dopustite, kaže Charles Schaefer, autor knjige Winning Bedtime Battles: Getting Your Child to Sleep. Prema njegovim riječima, ključ je u usvajanju čvrstih navika spavanja koje će trajati godinama.
Šta je trening spavanja?
Trening spavanja podrazumijeva podučavanje bebe da zaspi i ostane uspavana samostalno, bez pomoći roditelja ili drugih.
Postoji nekoliko metoda treninga spavanja, ali sve se temelje na učenju tehnika samoliječenja. Za neke porodice trening spavanja podudara se s odbijanjem noćnih dojenja, ali to nije nužno za trening spavanja (niti je prikladno za bebe mlađe od 6 mjeseci).
Je li trening spavanja siguran?
Studije nisu povezale trening spavanja s emocionalnim problemima ili promjenama u ponašanju, lošim navikama spavanja, problemima s privrženošću ili drugim negativnim posljedicama. Samo se pobrinite da se prije nego što počnete konsultujete s pedijatrom kako biste bili sigurni da je vaše dijete spremno i da ne treba dodatnu noćnu brigu.
Iako trening spavanja može pomoći djetetu da spava cijelu noć, važno je znati šta "spavati cijelu noć" zapravo znači. To ne znači da vaše dijete neće uopće buditi, što nije zdravo niti razvojno prikladno za bebe. Također, to ne znači da će spavati punih 8 sati bez prekida.
Većina stručnjaka definira spavanje cijele noći kao spavanje od najmanje 6 sati.
Kada početi s treningom spavanja?
Većina stručnjaka preporučuje čekanje dok beba ne navrši 4 do 6 mjeseci. U to vrijeme bebe obično počinju smirivati same sebe, a njihovi ciklusi spavanja počinju postajati redovniji.
Bebe ove dobi mogu spavati cijelu noć (barem šest sati) bez buđenja za hranjenje. Još jedan bonus je taj što vaša beba vjerovatno nije dovoljno stara da nauči da se oslanja na tehnike umirivanja poput ljuljanja, umirivanja ili hranjenja, što sve može otežati trening spavanja.
Metoda 7-dnevnog treninga spavanja
Je li moguće trenirati bebin san u sedam dana? Neki stručnjaci kažu veliko da ovoj metodi. Ciljevi treninga spavanja različiti su za svakog, ali strategije kao što su uvođenje pozitivne rutine spavanja i poticanje samosmirivanja, mogli bi biti korisni za vas i vašu bebu.
Dan 1
Mnoge bebe pomiješaju dan i noć, spavajući duže poslijepodne i budne su kada je vrijeme za spavanje.
"Najnovija istraživanja pokazuju da dojenčad mogu naučiti razliku između noći i dana od samog početka", kaže John Herman, direktor Centra za poremećaje spavanja na Dječjoj medicinskoj klinici u Dallasu, dodajući da samo morate pružiti signale koji omogućuju ovu promjenu, kao što su:
- Probudite bebu rano na prvi dan
- Pokušajte ustati u isto vrijeme svaki dan
- Postavite dječji krevetić blizu prozora kako bi prirodna svjetlost svijetlila u sobu
Dan 2: Praksa čini majstora
Na drugi dan, fokusirajte se na izgradnju i jačanje rutine koju ste započeli na prvi dan. Ako vaše dijete još uvijek zahtijeva noćna hranjenja, sada je pravo vrijeme da naglasite razliku između dana i noći.
Dan 3: Pripazite na suze
Treći dan uključuje stavljanje bebe u krevetić dok je još budna.
"To je najvažnija stvar koju možete učiniti", kaže Dr. Schaefer.
Ako zaspi za vrijeme hranjenja, probudite je dovoljno da joj oči ostanu otvorene kad je stavite u krevetić.
Dan 4: Izdržite
Na četvrti dan, vaša beba će brže shvatiti da plakanje ne daje rezultate. Ako se protivi, produžite vrijeme reakcije na 10 minuta ili nastavite s provjerama svakih nekoliko minuta.
Dan 5: Vaša beba se smiruje
Većina beba se uklopi u program u tri do pet dana, pa bi ovo mogao biti vaš sretan dan. Ako vaše dijete još uvijek pokazuje znakove otpora, možete produžiti vrijeme čekanja na 15 minuta.
Dan 6: Beba spava cijelu noć
Zvuci poput blaženstva, zar ne? Ali vjerovatno ćete ipak malo lutati hodnicima. Možda ćete morati provjeriti dijete, ali pokušajte se opustiti.
Dan 7: I vi spavate mirno
Naravno, doći će i do zaostataka, poput bolesti, novog brata ili sestre ili nepoznatog hotelskog okruženja. Međutim, vratite se na naš provjereni plan kad god bude potrebno.
Osim sedmodnevne metode, postoji mnogo drugih pristupa treningu spavanja. Možda će biti potrebno nekoliko pokušaja kako biste otkrili koja metoda najbolje odgovara vama i vašoj bebi.
Koliko dugo traje trening spavanja?
Vrijeme potrebno za trening spavanja razlikuje se od bebe do bebe. Ali općenito, kad jednom započnete s treningom spavanja, obično ne traje duže od sedmice ili dvije dok ne postane efikasan, pod uvjetom da ste dosljedni.
Umorni roditelji često traže savjete od majki koje dijele svoje metode na društvenim mrežama, poput one o magičnoj tački koja uspavljuje bebu i pomaže joj da se opusti.
@develobaby Do you know this little trick to help your baby fall asleep? When you gently move your finger up and down between your baby’s eyes like I do in the video, you’ll often find that your baby calms down. Does this work with your baby? 🤍 Sleep well! With love, Maria ♥️ . . . . #Sensoryseeker #sensoryintegration #tactilesense #fussynights #tactilesense #vestibularsense #colic #reflux #premature #sensoryintegrationsexercises #babyexercises #baby #babyhack ♬ original sound - Develobaby
Bez obzira na metodu koju odaberete, ovi savjeti uveliko mogu pomoći vašoj bebi da se dobro naspava.